Galeria

06.09.2016

Dożynki Gminne 2016

To niedzielne popołudnie i wieczór zapamiętamy w gminie Bolesław na długo. I choć Dożynki to święto rolników, którzy tego dnia dziękują za obfite plony i owocne zbiory, to przecież bawić mogą się tego dnia wszyscy, którym wakacyjnej rozrywki było jeszcze za mało. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy Bolesławia skorzystali z tej okazji i byli z nami do ostatnich taktów muzyki. W doskonały humor wprawił wszystkich zespół Soleo. Bez względu na wiek, płeć i upodobania muzyczne, wszyscy zebrani pod sceną bolesławianie śpiewali na całe gardła zarówno doskonale znane piosenki o Ani i Hani czy Słodko-słodkiej, jak i zupełnie świeżutki utwór o landrynkowych ustach, pokrzykując do tego wraz z zespołem „Dajesz, dajesz, nie przestajesz!”. I pomyśleć, że zaczęło się zupełnie spokojnie, tradycyjnie i wcale nie w Bolesławiu…


Choć dożynki odbywały się w „stolicy” naszej Małej Ojczyzny, to gospodarzem święta byli w tym roku mieszkańcy Lasek i to właśnie z tego sołectwa wyruszył w tym roku korowód dożynkowy. Pod bolesławskim dworem starostwie dożynkowi – Jolanta Fulbiszewska i Zbigniew Czerniak – przekazali bochen chleba gospodarzowi gminy, Wójtowi Gminy Bolesław, a proboszczowie ze wszystkich parafii naszej gminy odmówili wspólną modlitwę i poświęcili chleb oraz symbolizujące obfite zbiory wieńce dożynkowe. Zgodnie ze zwyczajem wieńce musiały zostać „ośpiewane”. Tradycji tej dopełniło Koło Gospodyń Wiejskich w Laskach.


Z każdą kolejną chwilą pod dworem było już jednak coraz mniej poważnie, coraz głośniej i coraz bardziej wesoło. Były też gorące sąsiedzkie emocje, a wszystko to za sprawą potyczek sołeckich „Heca na 12 fajerek”. Na realizację tego projektu dofinansowanie z programu „Działaj Lokalnie IX” pozyskała nieformalna grupa DziałaMY utworzona przez pracowników Centrum Kultury w Bolesławiu. Reprezentujące sołectwa drużyny musiały zmierzyć się z rzutem snopkiem, strzałami na bramkę i strzelaniem z łuku, a do tego stworzyć wyjątkową kolekcję „Moda Wiejska „2016”. I choć zarówno kreacje, jak i konkurencje były z przymrużeniem oka, to jednak rywalizacja była całkowicie poważna, o czym najlepiej świadczyły minimalne różnice punktów, jakie uzyskały poszczególne sołectwa. Zwycięstwo należało jednak do Kolonii.


Po takich emocjach wszystkim należało się coś dla ducha i... ucha. Ucztę muzyczną zafundował więc zespół z IV LO w Olkuszu, który wystąpił w podwójnej roli: gościa i gospodarza, bo grupę tworzą m.in. młodzi mieszkańcy Bolesławia. Natalia Balik, Kinga Muzyk, Patryk Grybski, Grzegorz Todor i Borys Dudziński, wsparci przez instruktora Centrum Kultury Andrzeja Jasicę, przypomnieli hity z młodości nieco starszego pokolenia, które jednak równie chętnie śpiewała zgromadzona przy scenie młodzież.


Wszystkim mieszkańcom gminy - za wspaniałą atmosferę i doskonałą zabawę podczas Gminnych Dożynek, a sołtysowi Agacie Czerniak i Radzie Sołeckiej Lasek, za zaangażowanie w przygotowanie uroczystości dziękują organizatorzy – Wójt Gminy Bolesław oraz Centrum Kultury w Bolesławiu.


Fotorelacja - Centrum Kultury


Fotorelacja - portal Gminy.TV

Autor:

autor

Pogoda

27 maja Temperatura: 11°C Wiatr: 9 km/h, NNW

Kalendarz

imieniny: