Galeria

08.05.2018

155. Rocznica Bitwy pod Krzykawką

Polsko-włoska przyjaźń nie jest sloganem

 

155 –rocznica bitwy pod Krzykawką

5 maja minęło 155 lat od śmierci pułkownika Francesco Nullo, który zginął w bitwie pod Krzykawką. Była to jedna z bitew Powstania Styczniowego, rozegrana 5 maja 1863 roku na pograniczu Krzykawki i Krzykawy. Uroczystości organizowane były przez Wójta Gminy Bolesław, Przewodniczącą Rady Gminy Bolesław oraz Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu. Warto przypomnieć, iż Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął Ambasador Włoch Alessandro de Pedys oraz Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

Te uroczyste obchody wpisały się w historię naszego terenu. W tym roku tradycyjnie odbyły się w naszej Krzykawce. Tam na ukwieconej majowo Polanie Nullo, pod pomnikiem, przy dźwiękach orkiestry ZGH „Bolesław” wieńce złożyli: Ambasador Republiki Włoskiej, przedstawiciele Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej, władze Gminy Bolesław, Powiatu Olkuskiego, sąsiednich miast i gmin, przedstawiciele Posłów na Sejm RP, reprezentanci miejscowych organizacji i szkół oraz Instytutu Kultury Włoskiej i Towarzystwa Przyjaźni Polsko - Włoskiej. Uroczystość uświetniły Kompania Żandarmerii Wojskowej w Krakowie, poczty sztandarowe wystawione przez Ochotnicze Straże Pożarne, organizacje i szkoły z terenu Gminy Bolesław..

*

Po części upamiętniającej wydarzenia sprzed lat nastąpił przemarsz do Staropolskiego Dworku w Krzykawce. Organizatorzy zapewnili tam takie atrakcje jak: koncert Muzyki Polskiej w wykonaniu artystów z Agencji Artystycznej "VIOLINO", program przygotowany przez uczniów Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Krzykawie, rekonstrukcję historyczną oraz harcerską biesiadę przy ognisku. Staropolski Dworek w Krzykawce jest prawdziwą perełką naszego terenu i rokrocznie zachwyca podczas majowych uroczystości. Dla gości i mieszkańców przygotowaliśmy artystyczne stoiska. W ramach kiermaszu, obok Centrum Kultury, swoje rękodzieła wystawiła grupa Malarcie, znana z kopiowania obrazów patronki Centrum Kultury Marii Płonowskiej. Zebranych poruszyły rekonstrukcje historyczne przygotowane przez Małopolską Chorągiew Husarską i Podolski Regiment Odprzodowy. Niecodzienną, interesującą lekcją historii była wystawa „Banknoty XX wieku”.

Poczęstunek dla uczestników przygotowały panie z miejscowych Kół Gospodyń Wiejskich. Trzeba przyznać, że specjały naszych pań są po prostu pyszne i na wskroś polskie.

Do zobaczenia za rok!


Pełna galeria zdjęć dostępna w linkach poniżej.

Część I

Część II

Autor:

autor

Pogoda

28 września Temperatura: 16°C Wiatr: 24 km/h,

Kalendarz

imieniny: