Galeria

07.05.2019

156. rocznicy bitwy pod Krzykawką

"Serce oddałeś tej ziemi,
Ducha słonecznej Italii."


4. maja 2019 roku na Polanie Nullo dowódca Kompanii Żandarmerii Wojskowej złożył meldunek o gotowości do uroczystości Komendantowi oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie pułkownikowi Mirosławowi Kaliskiemu. Orkiestra Dęta ZGH „Bolesław” pod batutą Jerzego Sojki i kierownictwem Bogusława Soleckiego w Bukownie odegrała Hymny: polski i włoski. Tak rozpoczęły się obchody 156.rocznicy bitwy pod Krzykawką.

Przypomnijmy, iż na naszej ziemi 5. maja 1863 roku w bitwie pod Krzykawką zginął włoski pułkownik Francesco Nullo, biorący udział w powstaniu styczniowym. Za swoją postawę na stałe zapisał się na kartach lokalnej historii.

Bolesławianie i zaproszeni goście pamiętają o bohaterskim pułkowniku z południa Europy. Pięknie opowiedzieli o tym w swoich przemówieniach: Wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński, Ambasador Włoch Aldo Amati, Wojewoda Zbigniew Starzec, Starosta Powiatu Olkuskiego Paweł Piasny, profesor Wojciech Narębski.


Na tę okoliczność gmina Bolesław, na terenie której to wydarzenie miało miejsce, rokrocznie organizuje specjalną uroczystość, podczas której gromadzą się Polacy i Włosi z Instytutu Kultury Włoskiej oraz Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Włoskiej.

Przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem i udały się do bolesławskiego Dworu, gdzie czekał na wszystkich koncert patriotyczny  w wykonaniu młodzieży szkolnej z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Krzykawie oraz występ uczennic ze Szkoły Podstawowej nr 129 w Krakowie „Ballada o niezwykłej wojennej przyjaźni”- dedykowany panu prof. Wojciechowi Narębskiemu. Wystąpili także artyści z Teatru Muzycznego IWIA.


Sponsorowane wydarzenie przez Operatora Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM, który jest spółką odpowiedzialną za przesył gazu ziemnego oraz zarządzanie najważniejszymi gazociągami w Polsce. Na terenie gminy Bolesław GAZ-SYSTEM rozpoczyna budowę gazociągu wysokiego ciśnienia relacji Pogórska Wola - Tworzeń.

Ważną korzyścią dla gminy będzie odprowadzany corocznie podatek od nieruchomości. Będzie to kwota regularnie wpływająca do budżetu, którą można przeznaczyć na potrzeby mieszkańców i społeczności lokalnych.

Inwestycja jest dofinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Wszystkie inwestycje GAZ-SYSTEM są prowadzone z zastosowaniem nowoczesnych technologii i systemów zabezpieczeń oraz z poszanowaniem środowiska naturalnego i praw wszystkich interesariuszy. www.gaz-system.plPełna galeria zdjęć dostępna TUTAJ


_____________________________________


Czy wiecie, że:


– Francesco Nullo jest uznawany w Polsce za bohatera narodowego;

– Kompozytor Giovanni Bottesini skomponował jedną ze swoich fantazji w celu upamiętnienia Nulo

– Polski Rząd przyznał mu stopień generała;

– Polski konsul pojechał do Bergamo, aby oddać hołd pod pomnikiem, wystawionym dla niego przez mieszkańców rodzinnego miasta;

– W Polsce jego imię noszą różne ulice i szkoły;

– Jego imię otrzymał włoski niszczyciel używany w latach 1926-1941;

– Różne włoskie miasta, takie jak Mediolan, Bolonia i Bergamo posiadają ulice nazwane jego imieniem.

koncert patriotyczny w wykonaniu młodzieży szkolnej z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Krzykawie oraz występ uczennic ze Szkoły Podstawowej nr129 w Krakowie „Ballada o niezwykłej wojennej przyjaźni”- dedykowany panu prof. Wojciechowi Narębskiemu. Wystąpili także artyści z Teatru Muzycznego IWIA

koncert patriotyczny w wykonaniu młodzieży szkolnej z Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Krzykawie oraz występ uczennic ze Szkoły Podstawowej nr129 w Krakowie „Ballada o niezwykłej wojennej przyjaźni”- dedykowany panu prof. Wojciechowi Narębskiemu. Wystąpili także artyści z Teatru Muzycznego IWIA.

Autor:

autor

Pogoda

28 września Temperatura: 5°C Wiatr: 6 km/h,

Kalendarz

imieniny: