Galeria

07.05.2019

Święto Flagi

2 maja jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Ustanowiono je ustawą Sejmu RP z dnia 20 lutego 2004 roku.

Są dwa powody historyczne, dla których ustanowiono Dzień Flagi Rzeczypospolitej właśnie 2 maja. Po pierwsze, to właśnie tego dnia zdobywający Berlin żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Po drugie, w czasach PRL, 2 maja obywatele mieli nakaz zdejmowania flag, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta 3 maja.

Barwy biała i czerwona, niemal od początku państwa polskiego, były symbolem jego suwerenności. Biel symbolizuje srebro, wodę i czystość. Czerwień polskiej flagi oznacza ogień, odwagę i waleczność.

W bolesławskim parku zachęcano nas jako Polaków do identyfikowania się z polską flagą podczas ważnych dla naszego kraju wydarzeń. Uroczystość podzielona była na dwie części.

W pierwszej – tej oficjalnej, przy Pomniku Wolności delegacje różnych środowisk w asyście Orkiestry Dętej Zakładów Górniczo-Hutniczych „Bolesław” złożyły kwiaty. Po czym Organizatorzy (Wójt Gminy Bolesław oraz Centrum Kultury w Bolesławiu) zaprosili zebranych na koncert Chóru Kantare w bolesławskim dworze oraz żołnierski poczęstunek.Pełna galeria zdjęć dostępna TUTAJ

Autor:

autor

Pogoda

25 października Temperatura: 5°C Wiatr: 6 km/h,

Kalendarz

imieniny: