Aktualności - sprawy obronne

21.06.2022

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

Trwa pierwsze szkolenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. 6 czerwca pierwsi powołani do odbycia 28-dniowego szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej stawili się w 12 jednostkach wojskowych w całym...czytaj więcej

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa
08.06.2022

Wakacje z 11 MBOT

Szanowni Państwo! W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, chcielibyśmy zaprosić Państwa na najbliższe 16-dniowe szkolenie podstawowe oraz 8-dniowe szkolenie wyrównawcze w 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. „Szesnastka” skierowana jest...czytaj więcej

Wakacje z 11 MBOT
26.05.2022

ŚWIĘTO 11 MAŁOPOLSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ

ŚWIĘTO 11 MAŁOPOLSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ IM. GEN. BRYG. LEOPOLDA OKULICKIEGO PS. „NIEDŹWIADEK” W sobotę 21 maja 2022 r odbyły się obchody Święta 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ps. „Niedźwiadek”....czytaj więcej

ŚWIĘTO 11 MAŁOPOLSKIEJ BRYGADY...
23.03.2022

Rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa 2022 dla Powiatu Olkuskiego

4 kwietna pracę rozpoczyna komisja lekarska, która będzie przyjmowała kandydatów do kwalifikacji wojskowej. Przebadane osoby otrzymają jedną z czterech kategorii do służby wojskowej: A, B, D lub E. Powiatowa komisja lekarskie dla...czytaj więcej

Rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa...
21.03.2022

Nowi Terytorialsi dołączają do 11MBOT

W miniony piątek po raz drugi w tym roku bramy 11 Małopolskiej Obrony Terytorialnej przekroczyło blisko 150 nowych ochotników. Zgłaszają się osoby po przeszkoleniu i przysiędze wojskowej, jak i nowicjusze,...czytaj więcej

Nowi Terytorialsi dołączają do...
11.02.2022

ZOSTAŃ TERYTORIALSEM

11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego, ps. „Niedźwiadek” rośnie w siłę – ZOSTAŃ TERYTORIALSEM.   Utworzona w 2018 roku 11 Małopolska Brygada Obrony Terytorialnej (11MBOT) w...czytaj więcej

ZOSTAŃ TERYTORIALSEM
05.01.2022

PODSUMOWANIE 2021 ROKU W 11 MBOT

Rok 2021 był pełen wyzwań dla żołnierzy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”. Małopolscy terytorialsi cały czas rozwijali swój potencjał i podnosili kwalifikacje. Szeregi...czytaj więcej

PODSUMOWANIE 2021 ROKU W...
03.01.2022

Małopolskie ferie z WOT

Chciałbyś zostać żołnierzem? A najlepiej w swoim województwie? Zapraszamy w szeregi 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej! Jeśli nie chcesz rezygnować z nauki lub pracy na rzecz szkolenia, mamy dla Ciebie...czytaj więcej

Małopolskie ferie z WOT
16.11.2021

Porozumienie o współpracy

Porozumienie o współpracy 11MBOT i Uniwersytetu Pedagogicznego W dniu 15 listopada br. Dowódca 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek” ppłk Marcin SIUDZIŃSKI i Rektor...czytaj więcej

Porozumienie o współpracy
20.10.2021

NOWY DOWÓDCA 11 MBOT

W poniedziałek 18 października w podkrakowskiej Rząsce odbyło się uroczyste przekazanie obowiązków dowódcy 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im gen. bryg. Leopolda Okulickiego ps. „Niedźwiadek”. Było ono połączone z przekazaniem...czytaj więcej

NOWY DOWÓDCA 11 MBOT
21.06.2022

Trwa pierwsze szkolenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej.


6 czerwca pierwsi powołani do odbycia 28-dniowego szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej stawili się w 12 jednostkach wojskowych w całym kraju. Wśród nich są uczestnicy szkolenia w 6 Brygadzie Powietrznodesantowej, którzy szkolą się na bazie 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie.


Chęć odbycia szkolenia w pierwszym turnusie, który potrwa do 3 lipca i zakończy się złożeniem przysięgi wojskowej, zadeklarowało ponad 800 osób. Oprócz Krakowa kandydaci na żołnierzy szkolić się będą m.in. w Węgorzewie, Koszalinie, Bolesławcu, i Skwierzynie. Kolejni ochotnicy będą mogli przejść szkolenie w następnych turnusach – MON zaplanowało do końca roku aż 6 terminów szkoleń dla dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Kolejne rozpocznie się już 4 lipca.

Szkolenie w wymiarze 28 dni to pierwszy etap tzw. szkolenia podstawowego. Chętni, którzy zechcą zostać żołnierzami zawodowymi mogą zadeklarować chęć pełnienia dalszej służby na stanowisku żołnierza zawodowego w wybranej jednostce wojskowej, które w ramach drugiego etapu – szkolenia specjalistycznego – może trwać do 11 miesięcy. W tym czasie dowódca jednostki wojskowej może powołać żołnierza do zawodowej służby wojskowej. Żołnierz dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej od pierwszego dnia służby zarabia 4560 zł miesięcznie.


Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to możliwość rozwoju zawodowego.

Uprawnienia i kwalifikacje, które można nabyć w ramach pełnienia dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej:

  • - kierowcy – prawo jazdy kat. C, C+E, D;
  • - operatora sprzętu do robót ziemnych i urządzeń pokrewnych;
  • - operatora maszyn i urządzeń dźwigowo-transportowych;
  • - nurka;
  • - skoczka spadochronowego;
  • - kucharza;
  • - w zakresie obsługi sprzętu inżynieryjnego, koparki, spycharki, spycharki-ładowarki;
  • - w zakresie obsługi elektrowni polowych i mobilnych zespołów spalinowo-elektrycznych;
  • - spawacza.


Żołnierz DZSW będzie miał pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej oraz do zatrudnienia w administracji publicznej, po spełnieniu wymogów dla danego stanowiska. Dobrowolną zasadniczą służbę wojskową można przerwać w dowolnym momencie.

Aby starać się o przyjęcie do służby kandydat musi do wniosku dołączyć:

- kopię dokumentu tożsamości;

- kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie;

- kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.


Ponadto, Centralne Wojskowe Centrum Rekrutacji uruchomiło INFOLINIĘ DZSW – 800 180 110, gdzie można poznać wszystkie szczegóły dotyczące rekrutacji i powołania.


Już dzisiaj zapraszamy wszystkich zainteresowanych służbą wojskową do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji, także tego zlokalizowanego przy ul. Lucjana Rydla 19 w Krakowie. Akces do DZSW osoby zainteresowane mogą składać bez wychodzenia z domu – podkreśla oficer Wydziału Rekrutacji WCR w Krakowie kpt Robert BIAŁOWOLSKI – wystarczy wejść na www.zostanzolnierzem.pl i wypełnić formularz podając w nim nr tel., email, a rekruterzy z WCR nawiążą kontakt z zainteresowanym i pokierują procesem rekrutacji.


Informacje na temat rekrutacji do wszystkich form służby wojskowej można też zgłębiać na profilu Facebook - www.facebook.com/WCRKrakow do obserwowania którego zachęca oficer WCR Kraków.
Autor:

autor

Pogoda

25 czerwca Temperatura: 29°C Wiatr: 14 km/h,

Kalendarz

imieniny: