Pozostałe

07.06.2023

Okazja czy oszustwo?

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprasza seniorów na webinarium (seminarium online) „Okazja czy oszustwo? Sprawdź zanim podejmiesz decyzję inwestycyjną” organizowane w ramach projektu edukacyjnego Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR,...czytaj więcej

Okazja czy oszustwo?
01.06.2023

Łap Skilla 2023

Od 01 czerwca 2023 o godz 10:00 startujemy z dodatkową rekrutacją w projekcie Łap Skilla  dla 200 osób, która potrwa do 30.06.2023 lub do wcześniejszego wyczerpania limitu miejsc. Wojewódzki Urząd...czytaj więcej

Łap Skilla 2023
10.05.2023

Obchody 160. rocznicy bitwy pod Krzykawką i święta krakowskiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej im. płk. Francesco Nullo

W strugach deszczu odbyła się oficjalna część obchodów 160. rocznicy bitwy pod Krzykawką i święta krakowskiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej im. płk. Francesco Nullo. 6 maja 2023 roku o godzinie 14.00...czytaj więcej

Obchody 160. rocznicy bitwy...
09.05.2023

2 maja - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

W Polsce świętujemy je uroczyście dokładnie między 1 maja, czyli Świętem Pracy, a 3 maja, czyli dniem upamiętniającymi uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Data ta nie jest jednak przypadkowa. W niegdysiejszych...czytaj więcej

2 maja - Dzień...
25.04.2023

KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA

KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWAODDZIAŁ TERENOWY W KRAKOWIE działając na podstawie art. 12 ust. 3, art. 28 w zw. z art. 38 ust. 2 ustawy z dnia 19 października 1991 r....czytaj więcej

KRAJOWY OŚRODEK WSPARCIA ROLNICTWA
17.04.2023

OBCHODY 160. ROCZNICY BITWY POD KRZYKAWKĄ OBJĘTE PATRONATEM HONOROWYM PREZYDENTA RP

Z przyjemnością informujemy, że tegoroczne wydarzenie kulturalne organizowane pod nazwą „Uroczyste obchody 160. rocznicy Bitwy pod Krzykawką” połączone ze świętem Patrona Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie – płk. Francesco Nullo,...czytaj więcej

OBCHODY 160. ROCZNICY BITWY...
14.04.2023

Mistrzyni Polski w HIP HOP DUET

W dniach 31 marca – 01 kwietnia 2023 roku w Janowie Podlaskim odbyły się Krajowe Mistrzostwa International Dance Organization (IDO)  „Hip Hop”, organizowane przez Polski Związek Tańca, które były jednocześnie...czytaj więcej

Mistrzyni Polski w HIP...
12.04.2023

Puchar Polski w Ju-Jitsu Sportowym

02.04.2023 roku w hali MOSiR w Katowicach przy ul. Alfreda 1 odbył się Puchar Polski w Ju-Jitsu Sportowym pod patronatem Polskiego Związku Ju-Jitsu Sportowego. Rywalizacja odbyła się w kat. wiekowych...czytaj więcej

Puchar Polski w Ju-Jitsu...
13.03.2023

Targi Pracy w Olkuszu

Powiatowy Urząd Pracy w Olkuszu zaprasza na Powiatowe Targi Pracy w Olkuszu 27 marca 2023 r. w godz. 10.00-12.00 w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Olkuszu.   Adresatami tego...czytaj więcej

Targi Pracy w Olkuszu
16.02.2023

Działaj lokalnie – skorzystaj z pomocy ogólnopolskiej akcji Masz Głos!

Od 21 lutego do 5 marca 2023 trwają zapisy do ogólnopolskiej akcji Masz Głos Fundacji Batorego. Do akcji mogą zgłaszać się organizacje społeczne i nieformalne grupy mieszkańców, zwłaszcza pochodzące z małych...czytaj więcej

Działaj lokalnie – skorzystaj...
10.05.2023

Obchody 160. rocznicy bitwy pod Krzykawką i święta krakowskiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej im. płk. Francesco Nullo

W strugach deszczu odbyła się oficjalna część obchodów 160. rocznicy bitwy pod Krzykawką i święta krakowskiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej im. płk. Francesco Nullo.


6 maja 2023 roku o godzinie 14.00 na Polanie Nullo, pod pomnikiem poległych powstańców styczniowych w Krzykawce, rozpoczęła się uroczystość, którą patronatem honorowym objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystość miała wojskowy charakter. Wzięli w niej udział żołnierze Oddziału Żandarmerii Wojskowej im. płk. F. Nullo w Krakowie, którzy w tym roku w Krzykawce obchodzili swoje święto i rocznicę nadania oddziałowi imienia płk. Francesco Nullo.


Gospodarzami wydarzenia byli Wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński oraz Komendant krakowskiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej płk Robert Musiel. Na miejsce obchodów przybyli m.in. Zastępca Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej - generał brygady dr Robert Jędrychowski, komendanci oddziałów Żandarmerii Wojskowej z terenu RP, komendanci służb mundurowych różnych formacji wojskowych, Ambasador Republiki Włoch w Polsce Luca Franchetti Pardo, Atache’ Obrony przy Ambasadzie – płk Stefano Cavaliere, Konsul Honorowa Republiki Włoch z Krakowa – Katarzyna Likus, Konsul Honorowa Republiki Włoch z Wrocławia – Monika Kwiatosz, Minister, członek Rady Ministrów – Agnieszka Ścigaj, Wojewoda Małopolski – Łukasz Kmita, Dyrektor Instytutu Kultury Włoskiej – Matteo Ogliari, Starosta Olkuski – Bogumił Sobczyk, członkowie Zarządu i radni Powiatu Olkuskiego, wójtowie i burmistrzowie okolicznych miast i gmin, powiatowi komendanci służb mundurowych: policji i straży pożarnej, dyrektorzy instytucji powiatowych, przewodnicząca Rady Gminy oraz radni gminy Bolesław, proboszczowie parafii z terenu gminy Bolesław, prezesi, dyrektorzy, kierownicy oraz pracownicy jednostek organizacyjnych oraz instytucji i firm działających na terenie gminy i powiatu, sołtysi oraz przewodniczący rad sołeckich gminy Bolesław, Komendant Wojewódzki, komendanci gminni oraz członkowie grup terenowych Straży Ochrony Przyrody, przedstawiciele organizacji społecznych, związków i stowarzyszeń, a w szczególności Polsko – Włoskiego Stowarzyszenia „Via dell’Ambra” oraz Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Włoskiej im. płk. Francesco Nullo w Olkuszu, prezesi jednostek OSP oraz druhowie z terenu gminy, przewodniczący i członkowie kół gospodyń wiejskich z terenu gminy, uczniowie i nauczyciele szkół z terenu gminy, a w szczególności Szkoły Podstawowej imienia płk. Francesco Nullo w Krzykawie, mieszkańcy gminy oraz goście.


Uroczysty apel pod pomnikiem płk. F. Nullo rozpoczęło wciągnięcie na masz flag: Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Włoskiej. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” odbyła się ceremonia wręczenia wyróżnień i mianowań na wyższe stopnie wojskowe. Potem głos zabrali gospodarze uroczystości: Komendant OŻW w Krakowie płk R. Musiel oraz Wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński. Przemówienia wygłosili również Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita i Ambasador Republiki Włoch w Polsce Luca Franchetti Pardo. Po wystąpieniach przybyłe delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów w hołdzie poległym w bitwie pod Krzykawką.


Uroczystość na Polanie Nullo zakończył pokaz historyczny przedstawiający rekonstrukcję bitwy pod Krzykawką i śmierć bohaterskiego Włocha.


Dalsza część obchodów miała miejsce na terenie parku przy staropolskim dworku w Krzykawce. Po rozdaniu nagród laureatom Gry Terenowej „Ślady Wolności” zorganizowanej przez Centrum Kultury w Bolesławiu we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w Krzykawie, a następnie występ zespołu „Kantare” działającego przy Centrum Kultury w Bolesławiu. Występy zwieńczył koncert włoskiego zespołu „I LUF”, który przybył do Krzykawki na zaproszenie Instytutu Kultury Włoskiej w Krakowie.


Gości przybyłych do Krzykawki czekały też atrakcje kulinarne: makarony włoskie gotowane na miejscu przez Mistrza Nestora Grojewskiego (szefa Włoskiej Akademii Szefów Kuchni Mille Sapori Plus IF&B z Warszawy), specjały włoskiej kuchni serwowane przez firmy współpracujące z Instytutem Kultury Włoskiej w Krakowie, grochówka ufundowana przez Państwa Martę i Artura Kotulskich („INGREMIO PESZEL”) przygotowana przez firmę „ŁUKA” Łukasz Szlęzak, chleb ze smalcem i ogórki z Restauracji „BIDA” oraz swojskie wyroby przekazane przez Państwa Agnieszkę i Mirosława Ćwięczków.


Imprezie towarzyszyły stoisko artystyczne Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu oraz wystawa poświęcona 160. rocznicy powstania styczniowego.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych przez pracowników Centrum Kultury im. M. Płonowskiej w Bolesławiu. Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/ck.boleslaw
Wójt Gminy Bolesław serdecznie dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i organizację uroczystości, a w szczególności:

  • - Komendantowi płk. Robertowi Musielowi oraz żołnierzom Oddziału Żandarmerii Wojskowej im. płk. Francesco Nullo w Krakowie za wojskową oprawę uroczystości,
  • - Dyrektorowi Matteo Ogliari oraz pracownikom Instytutu Kultury Włoskiej w Krakowie za zasponsorowanie występu zespołu I LUF oraz włoskie specjały kulinarne serwowane gościom uroczystości,

- Komendantowi Wojewódzkiemu Sebastianowi Piekoszewskiemu oraz komendantom gminnym i członkom grup terenowych Straży Ochrony Przyrody za uporządkowanie Polany Nullo,

  • - Prezesowi Robertowi Nielabie i pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej „Bolesław” w Bolesławiu za prace porządkowe wokół pomnika płk. F. Nullo,
  • - Dyrektorowi, nauczycielom i uczniom Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Krzykawie oraz prowadzącej i członkiniom Zespołu Kantare za przygotowanie występów okolicznościowych,
  • - Państwu Marcie i Arturowi Kotulskim i firmie „ŁUKA” Łukasz Szlęzak za grochówkę, Państwu Agnieszce i Mirosławowi Ćwięczkom za swojskie wyroby, Restauracji „Bida” za przekazanie chleba ze smalcem i ogórków,
  • - Przewodniczącym i członkiniom Kół Gospodyń Wiejskich za obsługę gości,
  • - Komendantom i druhom Ochotniczych Straży Pożarnych za pomoc organizacyjną i porządkową oraz opiekę medyczną,
  • - Dyrektorowi Barbarze Rzońcy i pracownikom Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu za pomoc w organizacji uroczystości,
  • - Pocztom sztandarowym reprezentującym instytucje i organizacje społeczne,
  • - Przybyłym Gościom za obecność oraz wieńce i kwiaty złożone w hołdzie poległym powstańcom.
Autor:

autor

Pogoda

9 czerwca Temperatura: 17°C Wiatr: 11 km/h,

Kalendarz

imieniny: