Pozostałe

16.04.2024

Uwaga Koła Gospodyń Wiejskich!

Zapraszamy do udziału i zaprezentowania kulinarnych tradycji Waszych regionów w IX edycji konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów”! Organizatorem konkursu jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a wydarzenie odbywa się pod patronatem Ministra...czytaj więcej

Uwaga Koła Gospodyń Wiejskich!
09.04.2024

Oskar Drzewiecki z nagrodą Starosty Olkuskiego

5 kwietnia 2024 roku miało miejsce uroczyste wręczenie nagród Starosty Olkuskiego w dziedzinie sportu za rok 2023. Do sali konferencyjnej olkuskiego starostwa przybyli przedstawiciele środowiska sportowego z Powiatu Olkuskiego, w...czytaj więcej

Oskar Drzewiecki z nagrodą...
04.03.2024

Ogłoszenie

Otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego z zakresu pomocy społecznej, w tym wspierania działań w zakresie integracji oraz rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych.czytaj więcej

Ogłoszenie
22.02.2024

Projekt AKCJA ZAWODOWA TRANSFORMACJA

JMM Sp. z o. o. zaprasza do udziału w projekcie pn. AKCJA ZAWODOWA TRANSFORMACJA realizowanym ze środków Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w ramach Funduszy Europejskich dla Małopolski 20212027. Do kogo skierowany...czytaj więcej

Projekt AKCJA ZAWODOWA TRANSFORMACJA
18.01.2024

Przerwa w dostawie energii elektrycznej

Na podstawie informacji od TAURON Dystrybucja S.A. informuje, że w dniu 18.01.2024r. w godzinach od 10:00 do 13:00 nastąpi przerwa w dostarczaniu energii elektrycznej u odbiorców zamieszkałych w miejscowościach: Laski...czytaj więcej

Przerwa w dostawie energii...
02.01.2024

Ogłoszenie

OGŁOSZENIEwyniku otwartego konkursu ofert na realizację zadania publicznego w zakresie pomocy społecznej, w tym wsparcie rodziny poprzez prowadzenie Placówki Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży w Bolesławiu na podstawie art....czytaj więcej

Ogłoszenie
19.12.2023

Młody zawodnik ju-jitsu znów z sukcesami

5 kwietnia 2024 roku miało miejsce uroczyste wręczenie nagród Starosty Olkuskiego w dziedzinie sportu za rok 2023. Do sali konferencyjnej olkuskiego starostwa przybyli przedstawiciele środowiska sportowego z Powiatu Olkuskiego, w...czytaj więcej

Młody zawodnik ju-jitsu znów...
28.11.2023

Ogłoszenie

WÓJT GMINY BOLESŁAW ogłasza otwarty konkurs ofert na realizację zadania publicznego w zakresie pomocy społecznej, w tym wsparcie rodziny poprzez prowadzenie Placówki Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży w Bolesławiuczytaj więcej

Ogłoszenie
27.09.2023

Najlepsi wędkarze z Pucharem Wójta

W minioną niedzielę na stawie numer trzy w Laskach odbyły się Zawody Wędkarskie o Puchar Wójta Gminy Bolesław. Organizatorem zawodów było Gminne Koło PZW nr 119 „Bolesław”, a fundatorem pucharów...czytaj więcej

Najlepsi wędkarze z Pucharem...
27.09.2023

SPOTKANIE Z MISTRZEM

Oskar Drzewiecki – 11-letni zawodnik UKS Husaria Bolesław oraz Rio Grappling Dąbrowa Górnicza, który w połowie września zdobył złoty medal w Mistrzostwach Świata w Ju-Jitsu, przybył wraz z tatą do...czytaj więcej

SPOTKANIE Z MISTRZEM
10.05.2023

Obchody 160. rocznicy bitwy pod Krzykawką i święta krakowskiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej im. płk. Francesco Nullo

W strugach deszczu odbyła się oficjalna część obchodów 160. rocznicy bitwy pod Krzykawką i święta krakowskiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej im. płk. Francesco Nullo.


6 maja 2023 roku o godzinie 14.00 na Polanie Nullo, pod pomnikiem poległych powstańców styczniowych w Krzykawce, rozpoczęła się uroczystość, którą patronatem honorowym objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Uroczystość miała wojskowy charakter. Wzięli w niej udział żołnierze Oddziału Żandarmerii Wojskowej im. płk. F. Nullo w Krakowie, którzy w tym roku w Krzykawce obchodzili swoje święto i rocznicę nadania oddziałowi imienia płk. Francesco Nullo.


Gospodarzami wydarzenia byli Wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński oraz Komendant krakowskiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej płk Robert Musiel. Na miejsce obchodów przybyli m.in. Zastępca Komendanta Głównego Żandarmerii Wojskowej - generał brygady dr Robert Jędrychowski, komendanci oddziałów Żandarmerii Wojskowej z terenu RP, komendanci służb mundurowych różnych formacji wojskowych, Ambasador Republiki Włoch w Polsce Luca Franchetti Pardo, Atache’ Obrony przy Ambasadzie – płk Stefano Cavaliere, Konsul Honorowa Republiki Włoch z Krakowa – Katarzyna Likus, Konsul Honorowa Republiki Włoch z Wrocławia – Monika Kwiatosz, Minister, członek Rady Ministrów – Agnieszka Ścigaj, Wojewoda Małopolski – Łukasz Kmita, Dyrektor Instytutu Kultury Włoskiej – Matteo Ogliari, Starosta Olkuski – Bogumił Sobczyk, członkowie Zarządu i radni Powiatu Olkuskiego, wójtowie i burmistrzowie okolicznych miast i gmin, powiatowi komendanci służb mundurowych: policji i straży pożarnej, dyrektorzy instytucji powiatowych, przewodnicząca Rady Gminy oraz radni gminy Bolesław, proboszczowie parafii z terenu gminy Bolesław, prezesi, dyrektorzy, kierownicy oraz pracownicy jednostek organizacyjnych oraz instytucji i firm działających na terenie gminy i powiatu, sołtysi oraz przewodniczący rad sołeckich gminy Bolesław, Komendant Wojewódzki, komendanci gminni oraz członkowie grup terenowych Straży Ochrony Przyrody, przedstawiciele organizacji społecznych, związków i stowarzyszeń, a w szczególności Polsko – Włoskiego Stowarzyszenia „Via dell’Ambra” oraz Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Włoskiej im. płk. Francesco Nullo w Olkuszu, prezesi jednostek OSP oraz druhowie z terenu gminy, przewodniczący i członkowie kół gospodyń wiejskich z terenu gminy, uczniowie i nauczyciele szkół z terenu gminy, a w szczególności Szkoły Podstawowej imienia płk. Francesco Nullo w Krzykawie, mieszkańcy gminy oraz goście.


Uroczysty apel pod pomnikiem płk. F. Nullo rozpoczęło wciągnięcie na masz flag: Rzeczpospolitej Polskiej i Republiki Włoskiej. Po odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego” odbyła się ceremonia wręczenia wyróżnień i mianowań na wyższe stopnie wojskowe. Potem głos zabrali gospodarze uroczystości: Komendant OŻW w Krakowie płk R. Musiel oraz Wójt Gminy Bolesław Krzysztof Dudziński. Przemówienia wygłosili również Wojewoda Małopolski Łukasz Kmita i Ambasador Republiki Włoch w Polsce Luca Franchetti Pardo. Po wystąpieniach przybyłe delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów w hołdzie poległym w bitwie pod Krzykawką.


Uroczystość na Polanie Nullo zakończył pokaz historyczny przedstawiający rekonstrukcję bitwy pod Krzykawką i śmierć bohaterskiego Włocha.


Dalsza część obchodów miała miejsce na terenie parku przy staropolskim dworku w Krzykawce. Po rozdaniu nagród laureatom Gry Terenowej „Ślady Wolności” zorganizowanej przez Centrum Kultury w Bolesławiu we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej odbył się program artystyczny w wykonaniu uczniów Zespołu Przedszkolno - Szkolnego w Krzykawie, a następnie występ zespołu „Kantare” działającego przy Centrum Kultury w Bolesławiu. Występy zwieńczył koncert włoskiego zespołu „I LUF”, który przybył do Krzykawki na zaproszenie Instytutu Kultury Włoskiej w Krakowie.


Gości przybyłych do Krzykawki czekały też atrakcje kulinarne: makarony włoskie gotowane na miejscu przez Mistrza Nestora Grojewskiego (szefa Włoskiej Akademii Szefów Kuchni Mille Sapori Plus IF&B z Warszawy), specjały włoskiej kuchni serwowane przez firmy współpracujące z Instytutem Kultury Włoskiej w Krakowie, grochówka ufundowana przez Państwa Martę i Artura Kotulskich („INGREMIO PESZEL”) przygotowana przez firmę „ŁUKA” Łukasz Szlęzak, chleb ze smalcem i ogórki z Restauracji „BIDA” oraz swojskie wyroby przekazane przez Państwa Agnieszkę i Mirosława Ćwięczków.


Imprezie towarzyszyły stoisko artystyczne Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu oraz wystawa poświęcona 160. rocznicy powstania styczniowego.


Zapraszamy do obejrzenia zdjęć wykonanych przez pracowników Centrum Kultury im. M. Płonowskiej w Bolesławiu. Więcej zdjęć: https://www.facebook.com/ck.boleslaw
Wójt Gminy Bolesław serdecznie dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i organizację uroczystości, a w szczególności:

  • - Komendantowi płk. Robertowi Musielowi oraz żołnierzom Oddziału Żandarmerii Wojskowej im. płk. Francesco Nullo w Krakowie za wojskową oprawę uroczystości,
  • - Dyrektorowi Matteo Ogliari oraz pracownikom Instytutu Kultury Włoskiej w Krakowie za zasponsorowanie występu zespołu I LUF oraz włoskie specjały kulinarne serwowane gościom uroczystości,

- Komendantowi Wojewódzkiemu Sebastianowi Piekoszewskiemu oraz komendantom gminnym i członkom grup terenowych Straży Ochrony Przyrody za uporządkowanie Polany Nullo,

  • - Prezesowi Robertowi Nielabie i pracownikom Zakładu Gospodarki Komunalnej „Bolesław” w Bolesławiu za prace porządkowe wokół pomnika płk. F. Nullo,
  • - Dyrektorowi, nauczycielom i uczniom Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Krzykawie oraz prowadzącej i członkiniom Zespołu Kantare za przygotowanie występów okolicznościowych,
  • - Państwu Marcie i Arturowi Kotulskim i firmie „ŁUKA” Łukasz Szlęzak za grochówkę, Państwu Agnieszce i Mirosławowi Ćwięczkom za swojskie wyroby, Restauracji „Bida” za przekazanie chleba ze smalcem i ogórków,
  • - Przewodniczącym i członkiniom Kół Gospodyń Wiejskich za obsługę gości,
  • - Komendantom i druhom Ochotniczych Straży Pożarnych za pomoc organizacyjną i porządkową oraz opiekę medyczną,
  • - Dyrektorowi Barbarze Rzońcy i pracownikom Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej w Bolesławiu za pomoc w organizacji uroczystości,
  • - Pocztom sztandarowym reprezentującym instytucje i organizacje społeczne,
  • - Przybyłym Gościom za obecność oraz wieńce i kwiaty złożone w hołdzie poległym powstańcom.
Autor:

autor

Pogoda

25 maja Temperatura: 21°C Wiatr: 4 km/h,

Kalendarz

imieniny: