Punkt Informacyjno-Konsultacyjny

08.02.2024

PUNKT INFORMACYJNO-KONSULTACYJNY dla Osób Uzależnionych i Ofiar Przemocy w Rodzinie

Czynny w każdy wtorek tygodnia w godz. 15:30 - 18:30 - porad udziela psycholog i specjalista psychoterapii uzależnień.

W środę (sześć godzin w miesiącu) w godz. 15:30 - 18:30 - porad udziela radca prawny.

W każdy czwartek tygodnia w godz. 9:00 - 12:00 porady udziela psycholog/psychoterapeuta.

W każdy piątek tygodnia w godz. 15:00 - 18:00 porady udziela specjalista psychoterapii uzależnień.

Cztery godziny w każdym miesiącu prowadzony jest przez psychologa / psychoterapeutę trening umiejętności rodzicielskich (terminy uzgadnia prowadzący i uczestnicy).

Oferta Punktu jest interdyscyplinarna, a jego zadaniem jest zdiagnozowanie problemów całej rodziny i zaplanowanie pomocy dla wszystkich jej członków (dorosłych i dzieci).

Cele i zadania Punktu:
- zdiagnozowanie problemu klienta w zakresie uzależnień i przemocy w rodzinie,
- wstępna diagnoza i ocena sytuacji rodzinnej,
- zaplanowanie pomocy i udzielenie wsparcia i rodzin korzystających z jego usług,
- motywowanie do podjęcia leczenia oraz kierowanie do specjalistycznych placówek,
- wspomaganie osób pijących ryzykownie i szkodliwie w podjęciu decyzji w sprawie zmiany szkodliwego wzoru picia,
- udzielanie wsparcia osobom po zakończonej psychoterapii poprzez rozmowy podtrzymujące lub udział w grupach wsparcia,
- inicjowanie interwencji w przypadku zdiagnozowania przemocy,
- udostępnienie materiałów edukacyjnych i informacyjnych,
- prowadzenie poradnictwa telefonicznego,
- prowadzenie działalności informacyjno-konsultacyjnej skierowanej do mieszkańców gminy w związku z rozwiązywaniem problemów uzależnień, przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie,
- gromadzenie aktualnych informacji o miejscach pomocy oraz kompetencjach służb i instytucji z terenu gminy, zajmujących się systemową pomocą dla rodziny,
- współdziałanie z innymi podmiotami zajmującymi się rozwiązywaniem problemów uzależnień oraz przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.

Specjaliści służą pomocą osobom/rodzinom:
- doświadczającym przemocy domowej,
- znajdującym się w sytuacji kryzysowej (kryzysy małżeńskie, konflikty rodzinne),
- mającym trudności w kontrolowaniu własnych emocji,
- uwikłanym w kryzysy psychospołeczne (kłopoty finansowe, bezrobocie, bezdomność),
- przeżywającymi trudną sytuację życiową,
- uzależnionym i współuzależnionym,
- rodzicom mającym trudności opiekuńczo-wychowawcze,
- przeżywającym silny stres, które doświadczyły traumy,
- nie potrafią znaleźć rozwiązania w swojej sprawie lub osoby bliskiej.

W Punkcie funkcjonują 2 grupy wsparcia:
1. Trening umiejętności wychowawczych dla rodziców i opiekunów,
2. Otwarta grupa wsparcia - trening umiejętności społecznych wzmacniający utrzymanie abstynencji dla osób uzależnionych, pijących ryzykownie.

Poradnictwo jest bezpłatne!

19 kwietnia Temperatura: 10°C Wiatr: 28 km/h,