Administracja podatkowa

07.02.2024

Czwartki z e-urzędem skarbowym i usługą Twój e-PIT

Zaproszenie na warsztaty „Czwartki z e-urzędem skarbowym i usługą Twój e-PIT” w Urzędzie Skarbowym w Olkuszuczytaj więcej

Czwartki z e-urzędem skarbowym...
04.01.2024

Jedna infolinia dla wszystkich urzędów skarbowych w woj. małopolskim

•    Od dzisiaj (3 stycznia) małopolska Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wprowadza jedną infolinię pod numerem 22 460 59 92.•    Oprócz standardowych połączeń, dzwoniący będą mogli potwierdzić swoją tożsamość TelePinem i...czytaj więcej

Jedna infolinia dla wszystkich...
25.04.2023

Nie czekaj na wezwanie z urzędu skarbowego

Nie czekaj na wezwanie z urzędu skarbowego 2 tysiące rodziców musi skorygować zeznanie dzieci     W ubiegłym roku zmieniły się przepisy. W rozliczeniu za 2022 r. rodzice powinni złożyć odrębne...czytaj więcej

Nie czekaj na wezwanie...
16.02.2023

Twój e-PIT

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu zaprasza na warsztaty „e-urząd skarbowy, Twój e-PIT” które odbędą się w każdy czwartek godz. 10.00-12.00 SALA OBSŁUGI US OLKUSZczytaj więcej

Twój e-PIT
15.02.2023

Złóż PIT elektronicznie

Złóż PIT elektronicznie i otrzymaj nadpłatę nawet w 10 dni KAS udostępniła dzisiaj zeznania podatkowe w Twój e-PIT - Dziś, 15 lutego rozpoczyna się termin składania zeznań podatkowych za 2022...czytaj więcej

Złóż PIT elektronicznie
15.12.2022

e-Urząd Skarbowy

Załatwiaj swoje sprawy przez e-Urząd Skarbowy, a jeśli musisz osobiście załatwić sprawę w siedzibie urzędu skarbowego umów wizytę na podatki.gov.pl Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olkuszu zachęca do korzystania z usług...czytaj więcej

e-Urząd Skarbowy
04.01.2022

Zapraszamy na bezpłatne szkolenia

Zapraszamy na bezpłatne szkoleniaw ramach pakietu szkoleń Krajowej Administracji Skarbowej (KAS)z województwa małopolskiego Temat szkolenia: Polski Ład. Zmiany legislacyjne w systemie ubezpieczeń społecznych od 1 stycznia, wynikające z wprowadzenia przepisów...czytaj więcej

Zapraszamy na bezpłatne szkolenia
15.12.2021

Zapraszamy na bezpłatne szkolenia

20 grudnia (poniedziałek) godz. 12.00 – 13.30 Opodatkowanie sprzedaży płodów rolnych i wynajmu pokoi Vademecum dla rolników i właścicieli agroturystyk Kliknij tutaj, aby dołączyć do spotkania 21 grudnia (wtorek) godz....czytaj więcej

Zapraszamy na bezpłatne szkolenia
08.07.2021

Uruchomienie poboru opłat w systemie e-TOLL

Od 24.06.2021 r. wnoszenie opłaty elektronicznej za przejazd pojazdów ciężkich (o DMC przekraczającej 3,5 t, w tym autobusów) po płatnych odcinkach autostrad, dróg ekspresowych i dróg krajowych w Polsce jest...czytaj więcej

Uruchomienie poboru opłat w...
13.03.2020

Informacja

E-usługa zamiast wizytyw urzędzie skarbowym • Zdecydowaliśmy się na czasowe ograniczenie dostępu do urzędu skarbowego w Olkuszu ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa.• Ograniczenie dostępu potrwa od 13 do 27...czytaj więcej

Informacja
25.04.2023

Nie czekaj na wezwanie z urzędu skarbowego

Nie czekaj na wezwanie z urzędu skarbowego

2 tysiące rodziców musi skorygować zeznanie dzieci


    W ubiegłym roku zmieniły się przepisy. W rozliczeniu za 2022 r. rodzice powinni złożyć odrębne zeznanie w imieniu małoletniego dziecka, które otrzymywało rentę rodzinną.
    Do małopolskich urzędów skarbowych wpłynęło z tego powodu więcej zeznań podatkowych. Wśród nich jest prawie 2 tysiące zeznań, które błędnie podpisały niepełnoletnie dzieci. Podpis powinien złożyć dorosły opiekun.
    Rodzice powinni samodzielnie skorygować błędne zeznania albo zostaną wezwani przez urząd skarbowy do takiej korekty. Poprawa zeznania nie spowoduje żadnych negatywnych konsekwencji.


W związku ze zmianą przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zeznaniach podatkowych za 2022 rok, rodzice nie doliczają już do swoich dochodów rent, które otrzymały ich małoletnie dzieci (dochody np. z: renty, pracy, stypendium).


,To opłacalne, bo teraz każdy – i rodzic i dziecko – może skorzystać z kwoty wolnej 30.000 zł. Niestety, prawie 2 tysiące dzieci z woj. małopolskiego rozliczyło się nieprawidłowo, podpisując zeznania elektronicznie swoimi danymi autoryzacyjnymi lub swoim podpisem zaufanym. Dzieci nie mają lub mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych i nie mogą samodzielnie podpisać zeznania podatkowego – ani tradycyjnie ani elektronicznie.


Zeznanie musi podpisać osoba dorosła (np. rodzic), dlatego wyjątkowo nie można w takiej sytuacji rozliczyć się przez internet, a jedynie w formie papierowej.


Te rozliczenia rodzice powinni skorygować, podpisując je w imieniu małoletniego dziecka. Warto zrobić to samodzielnie, nie czekając na wezwanie z urzędu, co przyspieszy ewentualny zwrot nadpłaty. Poprawa zeznania jest konieczna i nie spowoduje żadnych negatywnych konsekwencji.


Jak prawidłowo się rozliczyć lub skorygować zeznanie?


1. Wypełnij zeznanie za dziecko na papierowym formularzu. To konieczne, ponieważ formularze elektroniczne nie przewidują możliwości logowania małoletniej osoby danymi rodzica.
2. Podpisz zeznanie w imieniu dziecka. Wskaż, kim dla niego jesteś (np. matka, opiekun prawny itd.)
3. Wyślij zeznanie dziecka za pośrednictwem poczty lub złóż osobiście. Urzędy skarbowe pracują w poniedziałki od 8 do 18, a w pozostałe dni od 8 do 15. 

Autor:

autor

Pogoda

26 lutego Temperatura: 10°C Wiatr: 11 km/h,

Kalendarz

imieniny: