
Przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu społecznemu jest podstawowym celem polityki społecznej prowadzonej przez Rząd we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i organizacjami pozarządowymi.
Strategicznym dokumentem wyznaczającym cele do osiągnięcia w perspektywie średniookresowej jest Narodowa Strategia Integracji Społecznej (NSIS) przyjęta na lata 2005-2010.
Cele polityki społecznej w zakresie przeciwdziałania ubóstwu i wykluczeniu społecznemu ujęto w KPD/Integracja na lata 2008-2010 w ramach trzech priorytetów:
1. Przeciwdziałanie ubóstwu i wykluczeniu społecznemu dzieci
2. Integracja przez aktywizację społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
3. Rozwój wysokiej jakości usług społecznych.
Wszystkie ww. priorytety są realizowane poprzez krajową politykę społeczną. Ponadto duży wkład we wdrażanie skutecznych oraz innowacyjnych rozwiązań w tym zakresie ma wsparcie dla poszczególnych działań w ramach funduszy i programów Unii Europejskiej (w tym największe znaczenie EFS).
Ośrodek Pomocy Społecznej w Kluczach już po raz kolejny otrzymał dofinansowanie na działania w obszarze wykluczenia społecznego i przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Od czerwca 2010 roku rozpoczął realizację projektu: „Razem Możemy Więcej” w ramach obchodów Europejskiego Roku Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym w 2010 roku.
Projekt pod nazwą: „Razem Możemy Więcej” pozwoli na poszerzenie świadomości na temat przemocy poprzez szeroko zakrojoną kampanię informacyjno-edukacyjną nie tylko w Gminie Klucze, ale na terenie Gminy Bolesław i Trzyciąż.
Gmina Klucze zaprosiła partnersko Gminę Bolesław oraz Gminę Trzyciąż do realizacji wspólnego projektu, w ramach którego przewidywane jest podejmowanie wspólnych działań na
rzecz przeciwdziałania przemocy rodzinnej wobec osób starszych np.:
- przeprowadzenie kampanii społeczno-informacyjnej na terenie gmin,
- opracowanie szczegółowej diagnozy skali zjawiska przemocy stosowanej wobec osób starszych na terenie gminy,
- podnoszenie kwalifikacji osób zajmujących się przemocą domową.
Przemoc wobec osób starszych to w naszym społeczeństwie nadal temat tabu. Większość sprawców przemocy wobec osób starszych to członkowie rodziny. Osobom starszym niezwykle trudno jest „mówić” o doznawanej przemocy, często żyją one w poczuciu winy za doznawaną krzywdę, wstydzą się postępowania najbliższych.
Głównym celem projektu jest zminimalizowanie zjawiska wykluczenia społecznego, jakim jest przemoc wobec osób starszych. Cele szczegółowe projektu, to:
- uwrażliwienie instytucji publicznych na temat zjawiska przemocy domowej,
- nabycie umiejętności pozwalających rozpoznać występowanie przemocy w rodzinie, zdiagnozowanie na terenie sąsiednich gmin zjawiska, jakim jest przemoc wobec osób
starszych,
- wzrost świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy, zachęcenie innych instytucji do podejmowania i angażowania się w podobnego rodzaju przedsięwzięcia.
PAMIĘTAJ !!!
zauważyłeś, że w Twoim otoczeniu dochodzi do przemocy w rodzinie, na przykład często słyszysz awantury rodzinne, widzisz, że osoby noszą ślady pobicia, obserwujesz niedostateczną troskę o osoby starsze, niepełnosprawne.
ZAREAGUJ !!!
Powiadom służby zajmujące się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie lub porozmawiaj z osobą, która doznaje przemocy i podejmijcie wspólne działania.
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bolesławiu Bolesław ul. Laskowska 4 (budynek „starego” Ośrodka Zdrowia) można uzyskać specjalistyczną pomoc w zakresie przemocy i
uzależnień. Funkcjonuje tu:
1. Punkt Informacyjno–Konsultacyjny dla Osób Uzależnionych i Ofiar Przemocy w Rodzinie. Czynny w każdy wtorek godz. 15.30–18.30
Porady świadczą:
- Psycholog,
- Radca prawny,
- Prac. socjalny, Sekretarz Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Lider Gminnej Koalicji „Przeciw Przemocy”,
- Instruktor terapii uzależnień.
2. Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, zgłoszenia lub konsultacje codziennie w godz. od 7.00 do 15.00.
3. W każdy piątek miesiąca poradnictwo w zakresie uzależnień. Porady świadczy Specjalista psychoterapii uzależnień w godz. 15.00–18.00.
4. W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Bolesławiu działa Gminna Koalicja „Przeciw Przemocy”, zgłoszenia w godz. pracy GOPS od. godz. 7.00 do godz. 15.00 a w każdy wtorek
miesiąca do godz. 18.30.