Aktualności - sprawy obronne

07.06.2023

Wakacje z Małopolskimi Terytorialsami

Celem przedsięwzięcia jest umożliwienie uczniom, studentom i pracownikom odbycia szkoleń wojskowych w 11 Małopolskiej Brygadzie Obronie Terytorialnej (11MBOT). Zdajemy sobie sprawę, że w trakcie roku szkolnego czy akademickiego jest to...czytaj więcej

Wakacje z Małopolskimi Terytorialsami
13.03.2023

WOJSKOWE TARGI SŁUŻBY i PRACY 13-02-2023

Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Krakowie zaprasza w imieniu Ministra Obrony Narodowej do wzięcia udziału w WOJSKOWYCH TARGACH SŁUŻBY I PRACY. Targi organizowane są po raz pierwszy w Polsce i...czytaj więcej

WOJSKOWE TARGI SŁUŻBY i...
13.10.2022

Aktywna rezerwa

Ruszają pierwsze powołania do Wojsk Obrony Terytorialnej żołnierzy rezerwy, którzy będą pełnić służbę w ramach aktywnej rezerwy. Nowa forma służby to idealne rozwiązanie dla osób, które w przeszłości były związane...czytaj więcej

Aktywna rezerwa
28.07.2022

Święto Wojska Polskiego 2022

„Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbędą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na te dni Ministerstwo Obrony Narodowej...czytaj więcej

Święto Wojska Polskiego 2022
28.06.2022

Powołanie na wakacje w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

Służba w 11 Małopolskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W sobotę 25 czerwca w ramach akcji „Wakacje z 11 MBOT” na 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe szkolenie wyrównawcze...czytaj więcej

Powołanie na wakacje w...
21.06.2022

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa

Trwa pierwsze szkolenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. 6 czerwca pierwsi powołani do odbycia 28-dniowego szkolenia podstawowego w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej stawili się w 12 jednostkach wojskowych w całym...czytaj więcej

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa
08.06.2022

Wakacje z 11 MBOT

Szanowni Państwo! W związku ze zbliżającym się okresem wakacyjnym, chcielibyśmy zaprosić Państwa na najbliższe 16-dniowe szkolenie podstawowe oraz 8-dniowe szkolenie wyrównawcze w 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. „Szesnastka” skierowana jest...czytaj więcej

Wakacje z 11 MBOT
26.05.2022

ŚWIĘTO 11 MAŁOPOLSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ

ŚWIĘTO 11 MAŁOPOLSKIEJ BRYGADY OBRONY TERYTORIALNEJ IM. GEN. BRYG. LEOPOLDA OKULICKIEGO PS. „NIEDŹWIADEK” W sobotę 21 maja 2022 r odbyły się obchody Święta 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej ps. „Niedźwiadek”....czytaj więcej

ŚWIĘTO 11 MAŁOPOLSKIEJ BRYGADY...
23.03.2022

Rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa 2022 dla Powiatu Olkuskiego

4 kwietna pracę rozpoczyna komisja lekarska, która będzie przyjmowała kandydatów do kwalifikacji wojskowej. Przebadane osoby otrzymają jedną z czterech kategorii do służby wojskowej: A, B, D lub E. Powiatowa komisja lekarskie dla...czytaj więcej

Rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa...
21.03.2022

Nowi Terytorialsi dołączają do 11MBOT

W miniony piątek po raz drugi w tym roku bramy 11 Małopolskiej Obrony Terytorialnej przekroczyło blisko 150 nowych ochotników. Zgłaszają się osoby po przeszkoleniu i przysiędze wojskowej, jak i nowicjusze,...czytaj więcej

Nowi Terytorialsi dołączają do...
21.03.2022

Nowi Terytorialsi dołączają do 11MBOT

W miniony piątek po raz drugi w tym roku bramy 11 Małopolskiej Obrony Terytorialnej przekroczyło blisko 150 nowych ochotników. Zgłaszają się osoby po przeszkoleniu i przysiędze wojskowej, jak i nowicjusze, którzy chcą zdobyć doświadczenie wojskowe i mieć wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Ci drudzy złożą przysięgę wojskową 2 kwietnia w Chrzanowie w obecności swoich rodzin i starszych służbą kolegów.


Szkolenie

18 marca rozpoczęło się 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze. Tuż po przekroczeniu bramy Jednostki Wojskowej w podkrakowskiej Rząsce ochotnicy w pierwszej kolejności przeszli przez punkty komisji kwalifikacyjnej dokonując formalności ewidencyjnych. Następnie po umundurowaniu i pobraniu sprzętu rekruci odbyli test sprawności fizycznej.
Kolejny dzień rozpoczął się od pierwszej pobudki. Tuż po śniadaniu odbyły się zajęcia z budowy i obsługi broni – karabinka MSBS Grot. Kolejne dni szkolenia ochotnicy spędzą na Garnizonowych Ośrodkach Szkoleniowych. Instruktorzy największy nacisk położą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy.
W czasie szkolenia kandydaci wykonają liczne strzelania z karabinka Grot. Zajęcia taktyczne, które łączą wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi na polu walki prowadzą bardzo doświadczeni instruktorzy. W ostatnim dniu kandydaci odbędą egzamin końcowy – tak zwaną „pętlą taktyczną”. Każdy Terytorials wykona podczas tego sprawdzianu zadania taktyczne i ogniowe po wyznaczonej trasie na mapie.
Niezwykłym momentem dla żołnierzy będzie uroczysta przysięga wojskowa połączona z pokazem sprzętu, która odbędzie się 2 kwietnia na Placu Tysiąclecia (pod Orłem) w Chrzanowie.

Duży wzrost zainteresowania służbą wojskową

W obecnej sytuacji międzynarodowej ogromnie wzrosło zainteresowanie służbą w szeregach pododdziałów 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Rekruterzy 11MBOT sami przyznają że telefony dzwonią praktycznie o każdej porze dnia i nocy.
W roku 2022 są przewidziane kolejne szkolenia podstawowe i wyrównawcze, które odbędą się w maju, czerwcu (wakacje z 11MBOT), wrześniu i listopadzie. 

Nowe bataliony

Tak duże zainteresowanie szkoleniami daje kandydatom możliwości pełnienia służby w swoich małych ojczyznach gdzie zamieszkują. W ubiegłym roku Minister Obrony Narodowej podpisał list intencyjny z Burmistrzem Limanowej w sprawie powstania nowego batalionu lekkiej piechoty. To tu zostanie utworzone ponad 600 miejsc dla kolejnych żołnierzy 11MBOT. Następnie pod koniec 2022 roku rozpocznie się formowanie batalionu w Tarnowie. Zainteresowani służbą w batalionach znajdą także miejsca w podkrakowskiej Rząsce oraz Oświęcimiu.

---- 

Jeśli chcesz zostać Terytorialsem Małopolskiej Brygady skontaktuj się z rekruterem na dedykowanej stronie www.rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl lub wybierz się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU) gdzie w bardzo prosty i szybki sposób dołączysz do nas.
Autor:

autor

Pogoda

25 maja Temperatura: 21°C Wiatr: 4 km/h,

Kalendarz

imieniny: