Aktualności - czystsze powietrze

15.09.2023

Przebudowa ulicy Chmielnej w Bolesławiu – rozpoczęcie prac związanych z wymianą sieci wodociągowej

Głównym celem inwestycji jest likwidacja nierówności w drodze, regulacja stanu prawnego działki drogowej oraz (a może przede wszystkim) uporządkowanie i odprowadzenie z przedmiotowej ulicy wód opadowych, które - szczególnie po...czytaj więcej

Przebudowa ulicy Chmielnej w...
08.09.2023

Informacja

W ślad za zawiadomieniami Sołtysów Gminy Bolesław, przedstawia się harmonogram Zebrań Wiejskich w poszczególnych sołectwach gminy Bolesław. Zachęcam mieszkańców Gminy Bolesław do uczestnictwa w Zebraniach Wiejskich. Sołectwo Termin zebrania Godzina...czytaj więcej

Informacja
30.08.2023

Gmina Bolesław przywraca nocne oświetlenie uliczne

Bolesław, dnia 28.08.2023r. Szanowni Mieszkańcy Gminy Bolesław, Sytuacja geopolityczna, rosnąca inflacja, a przede wszystkim niestabilna sytuacja na rynku energetycznym od początku 2022r. doprowadziła do niemalże dziesięciokrotnego wzrostu cen energii elektrycznej...czytaj więcej

Gmina Bolesław przywraca nocne...
18.08.2023

Kontrole w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych oraz odpadów komunalnych - przypomnienie

Przypominamy, że w maju 2023 roku rozpoczęliśmy kontrole dotyczące realizacji obowiązków właścicieli nieruchomości w zakresie pozbywania się nieczystości ciekłych oraz umów zawartych na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, którzy...czytaj więcej

Kontrole w zakresie pozbywania...
01.08.2023

Kondolencje

Z głębokim żalem i smutkiem w sercu przyjęliśmy wiadomość...czytaj więcej

Kondolencje
14.07.2023

Informacja

Informacja dotycząca firm oferujących usługi montażu instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych i gospodarczych położonych na terenie Gminy Bolesław W związku z pojawiającymi się na terenie Gminy Bolesław ulotkami reklamowymi firm oferujących montaż paneli...czytaj więcej

Informacja
07.07.2023

Informacja

1 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa o świadczeniu pieniężnym z tytułu pełnienia funkcji sołtysa. Świadczenie będzie wypłacane przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) i przysługuje osobie, która spełnia...czytaj więcej

Informacja
12.06.2023

Ogłoszenie

Bolesław, dnia 02.06.2023 OGŁOSZENIEWójta Gminy Bolesław Na podstawie art. 11 pkt 7 oraz 8 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2023...czytaj więcej

Ogłoszenie
05.06.2023

Informacja

W dniu 09.06.2023r. Urząd Gminy Bolesławbędzie nieczynny. Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.czytaj więcej

Informacja
31.05.2023

Olkuski szpital ma nową pracownię rezonansu magnetycznego

29 maja 2023 roku miało miejsce uroczyste otwarcie pracowni rezonansu magnetycznego, która powstała w Nowym Szpitalu w Olkuszu. Rezonans magnetyczny to urządzenie służące do diagnostyki obrazowej. Pozwala na precyzyjne badanie...czytaj więcej

Olkuski szpital ma nową...
17.01.2022

Patrole antysmogowe w gminie Bolesław

W grudniu 2021 roku na terenie Gminy Bolesław, w związku ze zgłoszeniami mieszkańców dotyczącymi podejrzenia spalania odpadów w instalacjach grzewczych budynków mieszkalnych, przeprowadzono pomiary jakości powietrza z wykorzystaniem bezzałogowego statku powietrznego, czyli drona. Próbki dymu zasysane z kominów budynków mieszkalnych były poddawane analizie pod kątem zawartości związków chemicznych, tj. chlorowodów, formaldeyhdów, lotnych związków organicznych, pyłów PM2,5, PM10 i PM1, czyli substancji pozwalających na wskazanie miejsc, w których dochodzi do spalania odpadów zabronionych (m.in. butelek PET, materiałów PCV, lakierowanych desek, elementów tapicerki meblowej, mokrego drewna).


W ramach grudniowej akcji skontrolowano za pomocą drona 260 budynków. W związku ze wskazaniem, z których kominów wydobywał się dym ze szkodliwymi dla zdrowia związkami chemicznymi, przeprowadzono kontrole interwencyjne oraz pobrano próbki popiołów. Poddano je analizie w certyfikowanym laboratorium pod kątem podejrzenia spalania odpadów.


Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że przekroczenia dotyczące szkodliwych związków chemicznych, pojawiły się w m.in. w okolicy przedszkoli oraz szkół, co niestety nie pozostaje bez wpływu na stan zdrowia dzieci i młodzieży.


Co ważne, patrole antysmogowe będą realizowane na terenie gminy Bolesław także w bieżącym roku kalendarzowym. Ponadto prowadzony jest stały monitoring jakości powietrza poprzez czujniki jakości powietrza Airly oraz są realizowane kontrole interwencyjne dotyczące podejrzenia spalania odpadów, mułów, flotów i miałów węglowych, wilgotnego drewna wraz z pobieraniem próbek popiołów do badań laboratoryjnych.


Agnieszka Mól

Ekodoradca w UG Bolesław

Autor:

autor

Pogoda

30 września Temperatura: 16°C Wiatr: 13 km/h,

Kalendarz

imieniny: