Urząd Gminy

16.05.2024

Kondolencje

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ...czytaj więcej

Kondolencje
13.05.2024

Uroczystość 161. rocznicy bitwy pod Krzykawką

11 maja miały miejsce uroczyste obchody kolejnej rocznicy bitwy pod Krzykawką, śmierci włoskiego bohatera pułkownika Francesco Nullo oraz święta krakowskiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej.    Wójt Gminy Bolesław serdecznie dziękuje wszystkim,...czytaj więcej

Uroczystość 161. rocznicy bitwy...
10.05.2024

Sto lat minęło…

Sto lat temu, 10 maja 1924 roku, przyszła na świat mieszkanka naszej gminy, pani Zofia Chojowska. Życzenia kolejnych lat życia w zdrowiu złożyli dostojnej Jubilatce wójt gminy Krzysztof Dudziński i...czytaj więcej

Sto lat minęło…
10.05.2024

Spotkania Wójta z Dyrektorem RZGW w Gliwicach oraz Wojewodą Małopolskim

Mijający tydzień obfitował w spotkania robocze Wójta będące elementem działań prewencyjnych w związku występowaniem zagrożeń związanych z zakończoną działalnością górniczą na naszym terenie. We wtorek, 7 maja odbyło się spotkanie...czytaj więcej

Spotkania Wójta z Dyrektorem...
10.05.2024

Srebro dla Oskara Drzewieckiego na Ju-Jitsu Vienna Open Championship w Austrii

W dniach 4-5 maja 2024 roku Oskar Drzewiecki, zawodnik UKS Husaria Bolesław oraz Rio Graplling Dąbrowa Górnicza, reprezentował Polskę w zawodach Ju-Jitsu Vienna Open Championship.w Austrii. Zawody trwały dwa dni....czytaj więcej

Srebro dla Oskara Drzewieckiego...
30.04.2024

Organy w bolesławskim kościele zamilkły na rok

W niedzielę, 28 kwietnia, organy Rieger – Opus 1371 w Kościele p.w. Macierzyństwa NMP i św. Michała Archanioła w Bolesławiu zabrzmiały po raz ostatni przed remontem. Na renowację instrumentu gmina...czytaj więcej

Organy w bolesławskim kościele...
26.04.2024

Ogłoszenie

Wójt Gminy Bolesław ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Bolesławiu ul. Główna 96, 32-329 Bolesławczytaj więcej

Ogłoszenie
26.04.2024

Ogłoszenie

Wójt Gminy Bolesław ogłasza konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Podlipiu, Podlipie 153, 32-329 Bolesławczytaj więcej

Ogłoszenie
26.04.2024

Informacja

INFORMACJA  W dniu 2 maja 2024r. (tj.czwartek) Urząd Gminy Bolesław będzie nieczynny. Za ewentualne utrudnienia przepraszamy.czytaj więcej

Informacja
19.04.2024

OGŁOSZENIE o przystąpieniu do sporządzania częściowych zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Gminy Bolesław

OGŁOSZENIE Wójta Gminy Bolesław o przystąpieniu do sporządzania częściowych zmian miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego Gminy Bolesław w obrębie miejscowości: Krzykawka, Krzykawa, Krze, Ujków Nowy, Podlipie i Krążek wraz z prognozą...czytaj więcej

OGŁOSZENIE o przystąpieniu do...
05.04.2024

Wykonawca remontu zabytkowych organów w bolesławskim kościele wyłoniony
Na zadanie pn. „Restauracja, renowacja i rekonstrukcja organów Rieger – Opus 1371 w Kościele p.w. Macierzyństwa NMP i św. Michała Archanioła w Bolesławiu” Parafia Rzymskokatolicka, za pośrednictwem Gminy Bolesław, otrzyma dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.


Dofinansowanie w kwocie 974 893,71 zł stanowi 98% wartości całego zadania. Zostanie ono udzielone w formie dotacji przekazanej ze środków rządowych, zatem gmina będzie w praktyce pośrednikiem w przekazaniu tych środków. Gmina służy też wsparciem w czynnościach związanych z ogłoszeniem i przeprowadzeniem postępowania zakupowego prowadzonego na podstawie ustawy Prawo Zamówień Publicznych, a potem w rozliczeniu pozyskanych środków.

W wyniku postępowania zakupowego ogłoszonego na początku 2024 roku wyłoniono wykonawcę: firmę Orgelbau Kaczmarczyk. Katarzyna Kaczmarczyk z Zabrza, specjalizującą się w budowie i konserwacji organów piszczałkowych i kościelnych.

Organy firmy Braci Rieger Opus 1371 z 1907 roku stanowią istotny element Kościoła p.w. Macierzyństwa NMP i św. Michała Archanioła w Bolesławiu. Usytuowane są na balkonie muzycznym na osi symetrii, po przeciwnej stronie ołtarza głównego. Monumentalny, niezwykle rozbudowany i wręcz niespotykany już neogotycki prospekt organowy posiada dziewięć osi. Głównym celem prac konserwatorskich będzie przywrócenie należytych parametrów technicznych ponad 100-letniego instrumentu oraz konserwacja i przywrócenie walorów estetycznych prospektu wraz z szafą, stanowiących jego obudowę.


Konserwacja obejmować będzie zabiegi związane ze wzmocnieniem rozluźnionych łączeń stolarskich i struktury drewna poprzez uzupełnienie ubytków drewna, zaprawy i koloru. W zakresie snycerki zakłada się demontaż, oczyszczenie, usunięcie wtórnych nawarstwień lakierów, impregnację i dezynfekcję drewna oraz uzupełnienie formy rzeźbiarskiej i złoceń. Polichromia zostanie oczyszczona, a ubytki warstw technologicznych uzupełnione. Ubytki złoceń na snycerce prospektu zostaną uzupełnione złotem płatkowym. Przewiduje się też badania stratygraficzne, chemiczne, dendrologiczne oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej.


W zakresie renowacji części muzycznej instrumentu planowane jest odrestaurowanie stołu do gry wraz z klawiaturami, załącznikami i zespołem urządzeń pneumatycznych, sterujących trakturą tonową, rejestrową oraz kopulacyjną. Zakłada się gruntowny przegląd wiatrownic i wymianę wszystkim membran klinowych tonowych oraz rejestrowych na wykonane ze skóry szpaltowej. Piszczałki wewnętrzne zostaną oczyszczone, naprawione i zakonserwowane, a piszczałki zewnętrzne - prospektowe dodatkowo wypolerowane. Traktura tonowa, rejestrowa usprawniona i uzupełniona o nowe kondukty ołowiane, które zastąpią obecnie uszkodzone.


Prace z systemem powietrznym w instrumencie, będą wiązać się między innymi z gruntowną renowacją miecha pływakowego, uzupełnieniem układu powietrznego w drewniane kanały i ich zewnętrzne uszczelnienie, a także montażem wydajnej dmuchawy wraz z jej obudową wewnątrz szafy organowej.


Większość prac konserwatorskich będzie się odbywać w pracowni wykonawcy, zatem organy zostaną zdemontowane i po renowacji złożone na nowo.


Prace mają potrwać do 13 miesięcy od daty podpisania umowy, czyli do maja 2025 roku.


Autor:

autor

Pogoda

25 maja Temperatura: 21°C Wiatr: 4 km/h,

Kalendarz

imieniny: