Defibrylator AED
Na elewacji budynku Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w specjalnej kapsule zamontowano automatyczny defibrylator AED, zapewniając w ten sposób ogólny – całodobowy dostęp do urządzenia w sytuacji zagrożenia życia.
Zakup defibrylatora został dofinansowany przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń na Życie Spółka Akcyjna.
Automatyczny defibrylator zewnętrzny to wysoce specjalistyczne, niezawodne, skomputeryzowane urządzenie, które za pomocą poleceń głosowych i wizualnych prowadzi zarówno osoby z wykształceniem medycznym, jak i bez niego przez procedurę bezpiecznej defibrylacji w sytuacji zatrzymania krążenia. Przypomnijmy, że w mózgu dochodzi do nieodwracalnych zmian już po 3 minutach od zatrzymania krążenia. 10 minut zatrzymania krążenia bez podjętych działań ratowniczych i defibrylacji prowadzi do śmierci. Jest więc niezwykle istotne, by nie zwlekać z wczesnym rozpoczęciem działań ratowniczych. Im wcześniej zostanie podjęta resuscytacja i wdrożona defibrylacja, tym szanse na przeżycie poszkodowanego są większe.
AED analizuje EKG poszkodowanego i wykrywa, czy defibrylacja jest konieczna dostosowując parametry wyładowania do potrzeb osoby poszkodowanej.
Jak korzystać z AED?
1. Uruchom AED i postępuj zgodnie z komunikatami wizualnymi i/lub dźwiękowymi. Niektóre modele wymagają naciśnięcia przycisku, aby go włączyć, podczas gdy inne włączają się automatycznie po podniesieniu pokrywy.
2. Zamocuj elektrody AED. Umieść jedną z nich po prawej stronie klatki piersiowej, tuż poniżej obojczyka. Drugą elektrodę umieść w lewym dolnym rogu klatki piersiowej.
3. Podłącz złącze (jeśli to konieczne).
4. Naciśnij przycisk AED i uruchom analizowanie rytmu serca osoby poszkodowanej.
5. Jeśli AED zaleca dostarczenie impulsu elektrycznego, upewnij się, że nikt postronny nie dotyka osoby poszkodowanej. Naciśnij przycisk wywołujący impuls elektryczny.
6. Kontynuuj resuscytację krążeniowo-oddechową i postępując zgodnie z instrukcjami na AED, aż do przybycia personelu ratowniczego.
Uwaga!
Urządzenie jest monitorowane całodobowo. Bezpodstawne otwarcie kapsuły oraz uruchomienie alarmu jest traktowane jako wywołanie fałszywego alarmu i grozi odpowiedzialnością karną.