
W celu poprawy jakości powietrza i ograniczenia emisji substancji szkodliwych uwalnianych w trakcie spalania odpadów apelujemy, aby nie palić odpadów w piecach domowych, m.in. drewna zanieczyszczonego impregnatami i powłokami ochronnymi.
Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach, pod pojęciem odpadu rozumie się każdą substancję lub przedmiot, których posiadacz pozbywa się, zamierza się pozbyć lub do których pozbycia się jest obowiązany. W świetle przytoczonej definicji, odpad stanowią m.in. wytwarzane w produkcji przemysłowej trociny, wióry, ścinki i drewno jak również pochodzące z gospodarstw domowych różnego rodzaju zużyte elementy drewniane.
Zwrócić uwagę należy, że ww. rodzaj odpadów obejmuje nie tylko „czyste” drewno, ale również drewno zanieczyszczone różnego rodzaju substancjami (np. konserwującymi, lakierami, klejami itd.). Często wyżej opisane zanieczyszczone odpady są następnie wykorzystywane przez osoby fizyczne jako paliwo w kotłach nieprzystosowanych do tego celu, co powoduje emisję szkodliwych substancji do powietrza (m. in. benzo(α)pirenu, metali ciężkich, formaldehydu, fenoli, ftalanów itp.).
Osoby fizyczne mogą stosować drewno jako paliwo, o ile nie jest ono zanieczyszczone impregnatami i powłokami ochronnymi, natomiast stosowanie jako paliwa trocin, wiórów, ścinków pochodzących z obróbki płyt wiórowych czy forniru jest całkowicie zabronione.
Osoby spalające ww. odpady zanieczyszczonego drewna naruszają przepisy prawa. W stosunku do takich osób mogą zostać nałożone mandaty karne za spalanie odpadów.
Jednocześnie przypominamy, że od dnia 1 lipca 2017 roku obowiązuje zakaz spalania drewna o wilgotności powyżej 20%. Palenie drewnem mokrym jest nieekonomiczne i szkodliwe dla układu spalania - mokre drewno ma nawet dwukrotnie mniejszą kaloryczność, a podczas jego spalania zanieczyszczamy sadzami i smołą kominek (lub piec) oraz system kominowy.