
Mając na uwadze dobro środowiska przyrodniczego, jego niepowtarzalną estetykę oraz wartość
Nadleśnictwo Chrzanów zwraca się z wielką prośbą, aby udając się do lasu, czy to w celach rekreacyjnych czy poznawczych, nie pozostawiać w nim śmieci.
Prosimy o pozostawienie miejsca swego pobytu bez odpadów. Jeżeli każdy z nas zabierze z lasu własne śmieci, a może także pozbiera choćby część pozostawionych przez innych, nieodpowiedzialnych ludzi, wygląd naszego wspólnego dobra pozostanie nieskażony, a nasz przykład uświadomi innym jak należy zachować się obcując z przyrodą.
Zachowajmy lasy piękne i czyste, dla nas i dla przyszłych pokoleń!
Temat śmieci zostawianych w polskich lasach jest jak niekończąca się historia. Leśnicy uprzątną ten teren, poniosą koszty z tego tytułu i podejmą stosowne kroki w celu znalezienia sprawcy. Czy jednak musi tak być? Powiedzmy temu STOP.
1,6 mln zł – to zeszłoroczny koszt sprzątania lasów na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, w tym Nadleśnictwa Chrzanów. Zebrano 9550
m3 śmieci…
Każda pozostawiona butelka lub puszka oznacza śmierć. Ofiarami są pożyteczne owady, ptaki oraz inne dzikie zwierzęta, które zjadają je w poszukiwaniu resztek pożywienia. Miejmy świadomość, że większość śmieci które trafiają do lasu rozkładać się będzie dziesiątki, a nawet setki lat. Dziwi czasami ile ludzie potrafią zadać sobie trudu, by wyrzucić odpady do lasu - zamiast do koszy w swoich domach.
Szanowny Turysto, Wczasowiczu, Spacerowiczu czy też utrudzony Podróżniku szos, pomóż nam zadbać o przyrodę i wesprzyj nasz apel.
Czas rozkładu śmieci jest bardzo długi…
- karton po napoju - 10-30 lat
- puszka po konserwie - 40-80 lat
- jednorazowa torba foliowa - 100-120 lat
- puszka aluminiowa - 50-200 lat
- opona samochodowa - 300-500 lat
- butelka plastikowa - 500-1000 lat
- butelka szklana - kilka tys. lat