W dniu 10 kwietnia 2024 r. została podpisana umowa na realizację zadania pn. „Restauracja, renowacja i rekonstrukcja organów Rieger – Opus 1371 w Kościele p.w. Macierzyństwa NMP i św. Michała Archanioła w Bolesławiu” z wykonawcą - firmą ORGELBAU KACZMARCZYK z Zabrza.
Głównym celem prac konserwatorskich prowadzonych przy Organach firmy Braci Rieger - Opus 1371 z 1907 roku jest wykonanie pełnej konserwacji technicznej i estetycznej całej szafy, prospektu i stołu gry.
Konserwacja obejmować będzie zabiegi związane ze wzmocnieniem rozluźnionych łączeń stolarskich i struktury drewna poprzez uzupełnienie ubytków drewna, zaprawy i koloru. W zakresie snycerki zakłada się demontaż, oczyszczenie, usunięcie wtórnych nawarstwień lakierów, impregnację i dezynfekcję drewna oraz uzupełnienie formy rzeźbiarskiej i złoceń. Polichromia zostanie oczyszczona, a ubytki warstw technologicznych uzupełnione. Ubytki złoceń na snycerce prospektu zostaną uzupełnione złotem płatkowym. Przewiduje się też badania stratygraficzne, chemiczne, dendrologiczne oraz wykonanie dokumentacji fotograficznej.
W zakresie renowacji części muzycznej instrumentu planowane jest odrestaurowanie stołu do gry wraz z klawiaturami, załącznikami i zespołem urządzeń pneumatycznych, sterujących trakturą tonową, rejestrową oraz kopulacyjną.
Zakłada się gruntowny przegląd wiatrownic i wymianę wszystkim membran klinowych, tonowych oraz rejestrowych na wykonane ze skóry szpaltowej.
Piszczałki wewnętrzne zostaną oczyszczone, naprawione i zakonserwowane, a piszczałki zewnętrzne - prospektowe dodatkowo wypolerowane. Traktura tonowa, rejestrowa usprawniona i uzupełniona o nowe kondukty ołowiane, które zastąpią obecnie uszkodzone.
Prace z systemem powietrznym w instrumencie, będą wiązać się między innymi z gruntowną renowacją miecha pływakowego, uzupełnieniem układu powietrznego w drewniane kanały i ich zewnętrzne uszczelnienie, a także montażem wydajnej dmuchawy wraz z jej obudową wewnątrz szafy organowej.
Planowane zakończenie prac to maj 2025 rok.