Działając na podstawie par. 7 ust. 7 Uchwały Nr 232/2022 Rady Ministrów z dnia 23 listopada 2022 r. w sprawie ustanowienia Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, oraz w związku z promesą wstępną nr RPOZ/2022/4035/PolskiLad Gmina Bolesław zamieszcza na swojej stronie internetowej ogłoszenie postępowania zakupowego dla zadania: „Restauracja, renowacja i rekonstrukcja organów Rieger – Opus 1371 w Kościele p.w. Macierzyństwa NMP i św. Michała Archanioła w Bolesławiu”.
Planowana do realizacji inwestycja dotyczy organów znajdujących się w Kościele, będącym własnością Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Macierzyństwa NMP i św. Michała Archanioła w Bolesławiu. Bolesławski Kościół budowany w latach 1893-1906 został wpisany do gminnej ewidencji zabytków (pod poz. nr 3).
Organy firmy Braci Rieger opus 1371 z 1907 roku – znajdujące się w Kościele i stanowią istotny element obiektu, usytuowane są na balkonie muzycznym na osi symetrii, po przeciwnej stronie ołtarza głównego. Monumentalny, niezwykle rozbudowany i wręcz niespotykany już neogotycki prospekt organowy posiada dziewięć osi. Głównym celem prac konserwatorskich będzie przywrócenie należytych parametrów technicznych ponad stuletniego instrumentu oraz konserwacja i przywrócenie walorów estetycznych prospektu wraz z szafą stanowiących jego obudowę.
Konserwacja obejmować będzie m.in. zabiegi związane z wzmocnieniem rozluźnionych łączeń stolarskich i struktury drewna poprzez uzupełnienie ubytków drewna, zaprawy i koloru. W zakresie snycerki zakłada się demontaż, oczyszczanie, usunięcie wtórnych nawarstwień lakierów, impregnację i dezynfekcję drewna oraz uzupełnienie formy rzeźbiarskiej i złoceń. Polichromia zostanie oczyszczona, a ubytki warstw technologicznych uzupełnione. Ubytki złoceń na snycerce prospektu zakłada się uzupełnić złotem płatkowym w technice pulmentowej z regeneracją złota pozostawionego.
W zakresie renowacji części muzycznej instrumentu należy wykonać m.in. odrestaurowanie stołu gry wraz z klawiaturami, załącznikami i zespołem urządzeń pneumatycznych, sterujących trakturą tonową, rejestrową oraz kopulacyjną. Zakłada się gruntowny przegląd wiatrownic i wymianę wszystkich membran klinowych tonowych oraz rejestrowych na wykonane ze skóry szpaltowej. Materiał piszczałkowy wewnętrzny zostanie poddany czyszczeniu, konserwacji i naprawie, a piszczałki zewnętrzne-prospektowe dodatkowo wypolerowane. Traktura tonowa, rejestrowa zostanie usprawniona, a uszkodzone kondukty ołowiane wymienione. Prace z systemem powietrznym w instrumencie będą wiązać się między innymi z gruntowną renowacją miecha pływakowego, uzupełnieniem układu powietrznego w drewniane kanały i ich zewnętrzne uszczelnienie, a także montażem wydajnej dmuchawy wraz z jej obudową wewnątrz szafy organowej.
W postępowaniu konserwatorskim uwzględnić należy również realizację badań stratygraficznych, chemicznych dendrologicznych oraz dokumentacji fotograficznej.
Zapytania dotyczące postępowania należy kierować na adres email: s.kulka@sosnowiec.opoka.org.pl
Załączniki:
Zaproszenie do złożenia oferty
Zmiana treści „Zaproszenia do złożenia
oferty”
AKTUALNE Załączniki do Zaproszenia do złożenia oferty - 09.02.2024
Załącznik nr 1 - Formularz ofertowy
Załącznik nr 2 - Oświadczenie o spełnianiu warunków udziału
Załącznik nr 6 - Dokumentacja do restauracji, renowacji i rekonstrukcji organów Rieger–Opus 1371