Trwają dwa duże remonty w starej części budynku Szkoły Podstawowej w Bolesławiu.
Pierwszy, który rozpoczął się już w czerwcu, dotyczy korytarzy szkolnych.
W ramach remontu zostaną odnowione i podkreślone historyczne elementy wnętrza budynku oraz uporządkowane elementy współczesne w obrębie korytarzy na parterze, piętrze i w przyziemiu.
Istniejące na posadzce oraz na parapetach lastriko zostanie odczyszczone i uzupełnione, a następnie zakonserwowane. Wyeksponowanie zostaną historyczne łuki i gzymsy. Nieuporządkowane instalacje elektryczne oraz przeciwpożarowe zostaną ukryte, a istniejące rury instalacyjne obudowane.
Na ścianach zostaną wykonane gładzie, a w niektórych miejscach okładziny z cegły nawiązującej do zewnętrznej elewacji zabytkowego budynku.
Stare oświetlenie zostanie usunięte, a w ich miejsce zostaną zamontowane nowe punkty oświetleniowe i włączniki elektryczne.
Całość zwieńczy malowane ścian i sufitów, instalacji c.o. i balustrady. Na koniec wykonane zostaną tematyczne grafiki i murale oraz ściany magnetyczne do ekspozycji prac uczniów.
Na remont korytarzy gmina Bolesław pozyskała dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
W starej części budynku szkoły odbywa się też przebudowa kotłowni centralnego ogrzewania.
Roboty obejmują w szczególności demontaż starej kotłowni oraz montaż kaskady dwóch kotłów gazowych, montaż armatury kotłowej oraz instalacji gazowej, wykonanie instalacji odprowadzania spalin i doprowadzania powietrza do spalania, wymianę instalacji wentylacji grawitacyjnej i kanalizacji sanitarnej w kotłowni, rozebranie posadzki oraz okładziny schodów z płytek ceramicznych oraz położenie nowej posadzki oraz okładziny schodów z płytek ceramicznych i malowanie pomieszczenia kotłowni. Wykonane zostanie także zasilanie urządzeń automatyki kotłowni gazowej.
Środki na remont kotłowni pochodzą z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
W okresie wakacji nastąpi też remont schodów wejściowych od strony ulicy Szkolnej. Płytki gresowe zostaną zastąpione okładziną z płyt granitowych – materiału dużo trwalszego i odpornego na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.