Urząd Gminy

24.11.2023

Badania rezonansem magnetycznym na NFZ w Nowym Szpitalu w Olkuszu

W nawiązaniu do artykułu zamieszczonego w Przeglądzie Olkuskim informujemy, że Gmina Bolesław pozyskała środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na zakup rezonansu w wysokości 3 500 000,00zł, które przekazała w ramach...czytaj więcej

Badania rezonansem magnetycznym na...
15.11.2023

Krzysztof Dudziński z wizytą u Wójta Gminy Bolesław

Do niezwykłego spotkania dwóch samorządowców doszło 14 listopada. Wizytę Wójtowi Gminy Bolesław złożył radny Będzina, do niedawna przewodniczący Rady Miasta. Dwaj panowie Krzysztofowie rozmawiali o wyzwaniach, z jakimi mierzą się...czytaj więcej

Krzysztof Dudziński z wizytą...
13.11.2023

Dla Niepodległej…

„Jeszcze jeden listopad do okna zapukał żółtych liści szelestem. I znów nas odszukał. Nas, zapatrzonych w przeszłość. W dni klęski i chwały, które nam po przodkach w spuściźnie zostały...” Listopad,...czytaj więcej

Dla Niepodległej…
13.11.2023

Kondolencje

Wyrazy najszczerszego  żalu i współczucia dla Rodziny i Przyjaciółczytaj więcej

Kondolencje
09.11.2023

Zaproszenie

Uroczyste Obchody Święta Niepodległości  11.11.2023r.  godz. 13.00 Park w Bolesławiu.czytaj więcej

Zaproszenie
08.11.2023

Spotkanie w Ministerstwie Klimatu i Środowiska

  Z inicjatywy Wójta Gminy Bolesław 30 października 2023 roku w Ministerstwie Klimatu i Środowiska odbyło się spotkanie dotyczące wyzwań związanych z podnoszeniem się wód podziemnych w związku zlikwidacją Kopalni...czytaj więcej

Spotkanie w Ministerstwie Klimatu...
07.11.2023

Konsultacje

Konsultacje w sprawie nadania nowych statutów sołectw Gminy Bolesław Na podstawie art. 5a ust. 1 i 2, art. 30 ust. 1  w związku z art. 35 ustawy z dnia 8...czytaj więcej

Konsultacje
06.11.2023

Konsultacje

Bolesław, dnia 06.11.2023 r. Protokółz przeprowadzonych konsultacji społecznych 1. Cel konsultacji :Celem przeprowadzonych konsultacji było przedstawienie organizacjom pozarządowym projektu rocznego programu współpracy Gminy Bolesław z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi...czytaj więcej

Konsultacje
28.10.2023

Kondolencje

Z głębokim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci ...czytaj więcej

Kondolencje
20.10.2023

Przebudowa ulicy Leśnej w Laskach – rozpoczęcie prac związanych z wymianą sieci wodociągowej

Trwa realizacja inwestycji pn. „Przebudowa ulicy Leśnej w miejscowości Laski oraz ulicy Chmielnej w miejscowości Bolesław”, której głównym celem jest przede wszystkim uporządkowanie i odprowadzenie wód opadowych, które - szczególnie...czytaj więcej

Przebudowa ulicy Leśnej w...
15.11.2022

Uroczystość odsłonięcia pomnika Bolesława Zmysło

13 listopada 2022 roku o godzinie 16.00 w kościele rzymskokatolickim w Bolesławiu odbyła się uroczysta msza święta z udziałem Jego Ekscelencji księdza biskupa Grzegorza Kaszaka, Wojskowej Asysty Honorowej 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu oraz Orkiestry Wojskowej z Bytomia. Po mszy, na przykościelnym cmentarzu, nastąpiło odsłonięcie i poświęcenie pomnika Bolesława Zmysło - bohatera wojny polsko-bolszewickiej z 1920 roku. 


W uroczystości udział wzięli m.in. Łukasz Kmita – Wojewoda Małopolski, przedstawiciele krakowskiego oddziału IPN z Maciejem Korkuciem – Naczelnikiem Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa, przedstawiciele Rady Powiatu Olkuskiego, władze gminne na czele z Wójtem Krzysztofem Dudzińskim, radni gminy Bolesław z przewodniczącą Rady Gminy Ewą Dychtoń, dowódcy jednostek wojskowych i komendanci służb mundurowych, poczty sztandarowe: 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu, Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie, ochotniczych straży pożarnych i szkół z terenu gminy, przedstawiciele Oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Sławkowie, druhowie ochotniczych straży pożarnych, uczniowie szkół wraz ze swoimi nauczycielami i dyrektorami, miejscowi historycy i pasjonaci historii, którzy przyczynili się do upamiętnienia postaci Bolesława Zmysło oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy, parafianie i goście.


Bolesław Zmysło był jednym z żołnierzy V Batalionu Strzelców Olkuskich, który w 1919 r. wszedł w skład 9. Pułku Piechoty Legionów, jako jego III batalion. W styczniu 1920 r. pułk brał udział w działaniach wojennych na Łotwie. Zmarł w lutym 1920 r. Krasławiu. Pochowany został na cmentarzu przykościelnym w Bolesławiu. Jego mogiłę odkryli podczas porządkowania cmentarza mieszkańcy gminy: Stanisław Nawara i Jan Ryszard Chojowski. 


Na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej 27 czerwca 2022 roku odbyła się ekshumacja szczątków wydobytych z mogiły Bolesława Zmysło. 30 czerwca 2022 miała miejsce msza żałobna w intencji zmarłego, a następnie pochówek w nowym miejscu cmentarza. Na mogile stanął pomnik, ufundowany przez Instytut Pamięci Narodowej, który został odsłonięty podczas niedzielnej uroczystości. 


Aktu odsłonięcia pomnika dokonał Krzysztof Dudziński – Wójt Gminy Bolesław, Maciej Korkuć – Naczelnik Oddziału Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Krakowie oraz ppłk Grzegorz Gdula - Dowódca 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu. 


Pomnik poświęcił ksiądz biskup Grzegorz Kaszak w asyście księdza dziekana Sylwestra Kulki – proboszcza Rzymskokatolickiej Parafii p.w. Macierzyństwa Najświętszej Maryi Panny i św. Michała Archanioła w Bolesławiu. 


Okolicznościowe przemówienia wygłosili Wójt Gminy, Wojewoda Małopolski i Naczelnik Biura z IPN. 


Apel pamięci odczytała kapitan Kinga Zając. Po nim nastąpiła salwa honorowa
i wybrzmiało Hasło Wojska Polskiego.


Symboliczne kwiaty i znicze złożyli: delegacja gminy Bolesław na czele z Wójtem i Przewodniczącą Rady Gminy, Wojewoda Małopolski wraz z delegacją Instytutu Pamięci Narodowej – oddział w Krakowie oraz ppłk Grzegorz Gdula - Dowódca 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej w Bytomiu.


Wojskową Asystę Honorową uroczystości zabezpieczał 34. Śląski Dywizjon Rakietowy Obrony Powietrznej w Bytomiu. Kompanią Honorową dowodził kapitan Przemysław Pakulski. Oprawę muzyczną uświetnił występ Orkiestry Wojskowej z Bytomia, którą dowodził starszy chorąży sztabowy Michał Gębarski.


Dziękujemy wszystkim przybyłym na tę wyjątkową uroczystość wpisaną w tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej gminie i zapraszamy do obejrzenia zdjęć autorstwa Franciszka Rozmusa. 
Autor:

autor

Pogoda

30 listopada Temperatura: 2°C Wiatr: 19 km/h,

Kalendarz

imieniny: