W kwietniu b.r. została podpisana umowa z firmą Orgelbau Kaczmarczyk. Katarzyna Kaczmarczyk z Zabrza na renowację organów Rieger – Opus 1371 z Kościoła p.w. Macierzyństwa NMP i św. Michała Archanioła w Bolesławiu.
Większość prac konserwacyjnych jest przeprowadzana w pracowni wykonawcy w Zabrzu.
Pół roku od rozpoczęcia remontu przedstawiciele Inwestora, którym jest Parafia Rzymskokatolicka p.w. Macierzyństwa NMP i św. Michała Archanioła w Bolesławiu, dokonali oględzin remontowanych organów w siedzibie firmy i częściowego odbioru zadania.
Prace konserwacyjne przebiegają zgodnie z planem. Rozpoczęto je od demontażu i opisania każdego elementu przed transportem do siedziby wykonawcy. W pracowni konserwatorskiej w Zabrzu zajęli się nimi specjaliści – organmistrzowie i konserwatorzy zabytków, ponieważ remont dotyczy nie tylko samego instrumentu, ale również jego drewnianej obudowy, czyli tzw. szafy organowej.
Na tym etapie prace obejmowały renowację elementów szafy organowej, w szczególności zdjęcie powłok malarskich, wytruwanie owadów drzewnych, uzupełnienie uszkodzonych elementów i sklejenie pęknięć, oczyszczenie i zabezpieczenie złoceń, renowację zdobień, pionowanie i szycie frontowej części szafy organowej.
Dużą część prac wykonano w zakresie renowacji głosów organowych. Były to m.in. demontaż, oczyszczenie, prostowanie korpusów, wymiana oskórowania wiek piszczałek metalowych, impregnacja, rekonstrukcja rezonatorów, oczyszczenie języków i głowic, renowacja do stroików, złamanych rezonatorów i zniszczonych przez owady drzewne labii dolnych piszczałek drewnianych – w sumie blisko 240 elementów.
Gruntowną renowację przeszedł pulpit dwumanuałowego stołu gry, jego obudowa, ławka organisty, zamknięcie żaluzji, szyld, wyłączniki rejestrowe. Porcelanki rejestrowe w ilości 36 sztuk zostały oczyszczone, przelotki połączeń (210 sztuk) wymienione, a klawiatura pedałowa zrekonstruowana.
Prace remontowe objęły także wnętrze szafy organowej, szafy żaluzjowej, konstrukcji nośnych i podestów.
Ponadto zostały zdemontowane, oczyszczone i zaimpregnowane wiatrownice pneumatyczne, zdemontowane i odnowione zawory stożkowe oraz przekaźniki wiatrownic, a także oskórowane i wyszlifowane mieszki klinowe. Renowację przeszedł też systemu powietrzny organów.
Restauracja, renowacja i rekonstrukcja organów Rieger – Opus 1371 potrwa, zgodnie z umową, do maja 2025 roku.
Na renowację instrumentu gmina Bolesław pozyskała blisko milion złotych z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Zgodnie z założeniami programu wnioskodawcą w programie była gmina Bolesław, lecz beneficjentem jest Parafia Rzymskokatolicka, której wniosek o dofinansowanie został wyłoniony w wyniku ogłoszonego przez gminę naboru.
Zdjęcia: arch. Parafii Rzymskokatolickiej p.w. Macierzyństwa NMP i św. Michała Archanioła w Bolesławiu