
Wójt Gminy Bolesław
ogłasza nabór kart projektów
w celu złożenia przez Gminę Bolesław wniosku o dofinansowanie
w ramach drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków
- I. Rodzaj zadań i planowane źródło finansowania
- 1) Rządowy Program Odbudowy Zabytków ma na celu odbudować blask zabytków w całej Polsce. Program realizowany jest poprzez promesy inwestycyjne udzielane przez BGK.
- 2) Zgodnie z założeniami Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, Gmina może wnioskować o udzielenie dofinansowania, które zostanie przeznaczone na pokrycie wydatków związanych z udzieleniem przez Gminę dotacji , o której mowa w art. 81 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, na nakłady konieczne, określone w art. 77 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami tj. na wykonanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami lub znajdującym się w ewidencji zabytków wskazanej w art. 22 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.
- 3) Podmiot uprawniony (Gmina Bolesław) może złożyć wnioski o dofinansowanie w ramach ogłoszonego Rządowego Programu Odbudowy Zabytków w jednej z trzech kategorii:
- a. do 150 000 złotych,
- b. do 500 000 złotych,
- c. do 3 500 000 złotych.
- 4) Ogłoszony nabór kart projektów stanowić będzie podstawę do wyłonienia zadań, które Gmina Bolesław, po dokonaniu oceny przez Komisję - zgłosi do dofinansowania w ramach ogłoszonej drugiej edycji Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
- 5) Złożenie karty projektu nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji – jest jedynie propozycją do zgłoszenia do dofinansowania z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków .
- 6) W przypadku otrzymania przez Gminę dofinansowania w ramach w/w Programu na realizację konkretnego zadania (promesy wstępnej) zostanie wszczęta dalsza procedura, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- 7) Szczegółowe informacje na temat Rządowego Programu Odbudowy Zabytków oraz Regulamin drugiej edycji tego Programu znajdują się pod adresem: https://www.bgk.pl/programy-i-fundusze/programy/rzadowy-program-odbudowy-zabytkow-edycja-druga/
- II. Beneficjenci dotacji
- 1) O udzielenie dotacji mogą ubiegać się osoby fizyczne i podmioty posiadające tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności,
użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, które są położone na terenie Gminy Bolesław.
udzielenie dotacji mogą ubiegać się osoby fizyczne i podmioty posiadające tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania
wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku
zobowiązaniowego, które są położone na terenie Gminy Bolesław udzielenie dotacji mogą ubiegać się osoby fizyczne i podmioty posiadające tytuł prawny do zabytku wynikający z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo st2) Wykaz obiektów wpisanych do gminnej ewidencji zabytków dostępny jest pod adresem: https://www.gminaboleslaw.pl/urzad-gminy/wazniejsze-dokumenty 3) Wykaz obiektów wpisanych do Rejestru Zabytków Nieruchomych Województwa Małopolskiego dostępny jest pod adresem: https://www.wuoz.malopolska.pl/rejestrzabytkow/
III. Zasady składania propozycji projektów do dofinansowania:
1) Karty projektu należy składać na biurze podawczym lub sekretariacie Urzędu Gminy Bolesław w terminie do dnia 10 sierpnia 2023 r. Dopuszcza się również przesłanie kart projektu pocztą, decyduje data wpływu do Urzędu (32-329 Bolesław ul. Główna 58).
2) Wzór karty projektu określa załącznik do ogłoszenia.
3) Karta projektu musi być opieczętowana i podpisana przez osobę/osoby, która/e zgodnie z postanowieniami statutu lub innego aktu jest/są uprawniona/e do reprezentowania podmiotu i zaciągania w jego imieniu zobowiązań finansowych oraz zawierania umów.
4) Karty projektu, które wpłyną do Urzędu po terminie wskazanym w pkt. 1, nie będą rozpatrywane.
- IV. Zasady wyboru projektów
- 1) Złożone karty projektów zostaną poddane badaniu i ocenie przez Komisję, w oparciu o poniższe kryteria:
- 1. posiadanie tytułu prawnego do zabytku wynikającego z prawa własności, użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego lub stosunku zobowiązaniowego itd.
- 2. weryfikacja wpisu zabytku do właściwego rejestru,
- 3. czas powstania i wartość zabytku (historyczna, artystyczna lub naukowa);
- 4. stan techniczny / zachowanie zabytku;
- 5. właściwe określenie zakresu niezbędnych prac konserwatorskich oraz możliwość realizacji zadania w zakładanym horyzoncie czasowym;
- 6. koszt, zakres i kompleksowość planowanych prac, fakt kontynuowania prac;
- 7. weryfikacja planowanych nakładów z katalogiem określonym w art. 77 ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami;
- 8. dostępność obiektu dla ogółu społeczności lokalnej i turystów;
- 9. promowanie kultury oraz historii Gminy Bolesław (preferowane są obiekty wzbogacające ponadlokalną ofertę turystyczną i kulturalną);
- 10. wysokość zaangażowania środków własnych oraz środków pozyskanych z innych źródeł na realizację zadania;
- 11. wysokość zaangażowanych środków finansowych na zadania związane z ochroną zabytków w ostatnich 5 latach, zrealizowanych na obiekcie (jeśli były prowadzone);
- 12. doświadczenie beneficjenta dotacji w realizacji zadań finansowanych ze źródeł zewnętrznych.
- 2) Komisja sporządzi listę złożonych kart projektów oraz rekomendowanych do złożenia przez Gminę Bolesław wniosku o dofinansowanie w ramach ogłoszonego Rządowego Programu Odbudowy Zabytków.
- 3) Od rozstrzygnięcia naboru kart projektów nie przysługuje odwołanie.
- 4) Złożenie karty projektu nie jest równoznaczne z przyznaniem dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków, a służy rozeznaniu możliwości jej pozyskania i udzielenia beneficjentowi dotacji.
- 5) Oceny wniosków o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków dokonuje Komisja do spraw wsparcia Programu oraz sporządza i przekazuje Prezesowi Rady Ministrów listę inwestycji rekomendowanych do objęcia wsparciem.
- 6) W przypadku przyznania dofinansowania na projekt złożony przez Gminę Bolesław z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków, sposób działania określą dokumenty wymagane do udzielenia przez gminę – dotacji, zgodnie z art. 81 ustawy z dnia 23 lipca 2004r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami., w tym m.in. odpowiednia uchwała Rady Gminy Bolesław oraz umowa.
- 7) Zastrzega się prawo do odstąpienia od udzielenia dotacji również w przypadku otrzymania dofinansowania z Programu oraz niepodjęcie uchwały Rady Gminy Bolesław o przyznaniu dotacji na dany projekt.